شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

با استفاده از روشی نوین و کارآمد در لیزر؛

اشعه‌های فوق‌کوتاه با استفاده از نور و مطالعه مولکول‌ها تولید شدمحققان ایرانی با استفاده از نور لیزر و تبدیل آن به طول‌موج مشخص، موفق به ایجاد اشعه فوق کوتاه نور با استفاده از روش مطالعه مولکولی شده‌اند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان با استفاده ازآنچه به‌عنوان نوسانگرهای پارامتری نوری شناخته می‌شوند به سراغ این محدودیت رفتند که به لیزرهای عادی اجازه می‌دهد نور را به طول‌موج‌های مختلف تبدیل کنند و ممکن است در برخی حوزه‌های تحقیقاتی مانند مطالعه رفتار مولکول‌ها مفید باشد.

لیزر با کاربردهای فراوانش، از برش فلز گرفته تا بهبود بینایی، محدودیت‌های نیز دارد. یک مانع بزرگ این است که آن‌ها فقط می‌توانند انواع خاصی از نور را منتشر کنند. علیرضا مرندی"، پژوهشگر ایرانی به همراه تعدادی از محققان دانشگاه استنفورد یک روش کارآمدتر برای تولید اشعه‌های فوق‌العاده کوتاه از نور و مطالعه مولکول‌ها یافته‌اند.
منابع لیزری معمولاً دارای خروجی‌های ضعیف هستند و نیاز به ثبات و دقت زیادی دارند و استفاده آن‌ها در خارج از محیط آزمایشگاه‌های با کنترل بالا را بسیار سخت می‌کند. محققان در استنفورد راهی قابل‌اطمینان و دقیق یافته‌اند.کار آن‌ها می‌تواند این سیستم‌ها را کارآمدتر و استفاده از آن‌ها را آسان‌تر کند.
نحوه کار این نوسانگرها بدین گونه است که نور لیزر از طریق یک کریستال فیلتر می‌شود که این کار، نور را به طول‌موج‌های مدنظر محققان تبدیل می‌کند. سپس این نور از چندین آینه منعکس می‌شود که موجب ایجاد اشعه فوق کوتاه نور در طول‌موج جدید می‌شود.با تنظیمات سنتی، خروجی نور تبدیل‌شده بسیار کم و کوتاه است، اما با دو ترفند در این سیستم جدید، تیم استنفورد قادر به تقویت آن شد.
کم کردن انعکاس آینه‌ها که یک حرکت غیرمعمول است و طولانی کردن زمان انعکاس نور از همه این آینه‌ها امکان دسترسی محققان به طول‌موج‌های بیشتر را ممکن می‌سازد و این به این معنی است که دانشمندان می‌توانند با جزئیات بیشتری مولکول‌ها را مطالعه کنند.
 چنین سیستمی می‌تواند در آینده قادر به اسکن کردن هوا برای شناسایی آلاینده‌ها باشد. به همین دلیل این سیستم نسبت به جنبش و حرکت حساس نیست و استفاده از آن را در خارج از آزمایشگاه ممکن می‌سازد.
پایان پیام/32


١٢:٠٧ - سه شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٣١٨٥٤    /    تعداد نمایش : ٨٣٥خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir