يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

شناخت پیشران‌های مهم در توسعه انرژی‌های زیستی

در كشور ما الزامات و سیاست‌هايی از قبیل تأمین سلامت، جلوگیری از انتشار آلاينده‌های خطرناك، حفاظت از محیط و كنترل پسماندها و پساب‌ها و نیز تعهد به اجرای كنوانسیون‌های بین المللی از پیشران‌های مهم در توسعه انرژی‌های زيستی است.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیشران های مختلفی از قبیل كاهش وابستگی به سوخت فسیلی و استفاده از منابع زيستی طبیعی، امنیت و استقلال انرژی، توسعه پايدار و كاهش انتشار گازهای گلخانه ای و ديگر تركیبات سمی خطرناك، در توسعه فناوری های تولید انرژی های تجديدپذير ازجمله انرژی های زيستی توسط كشورهای مختلف نقش دارند.  انرژی های زيستی شامل سوخت (بیواتانول و بیوديزل)، گاز، برق و گرمای زيستی هستند. در كشور ما الزامات و سیاست هايی از قبیل تأمین سلامت، جلوگیری از انتشار آلاينده های خطرناك، حفاظت از محیط و كنترل پسماندها و پساب ها و نیز تعهد به اجراي كنوانسیون های بین المللی ازجمله توافقنامه تغییرات آب وهوايی پاريس می تواند از پیشران های مهم در توسعه انرژی های زيستی باشد.  چالش های مهمی درخصوص سوخت زيستی در كشور نظیر كمبود منابع طبیعي به عنوان خوراك اولیه سوخت، هزينه های بالای تولید سوخت زيستی و قیمت نهايی محصول در كنار پايین بودن درآمد سرانه، عدم رغبت كافی پالايشگاه ها به راه اندازی خطوط تولید سوخت زيستی به دلیل مشکلات فنی و تکنیکی و قدرت رقابت كمتر اين نوع انرژی در برابر انرژي هايی همچون الکتريسیته در خودروهای برقی وجود دارند كه باعث شده تاكنون تولید و مصرف آن در سیاست گذاری های كلان كشور در اولويت قرار نگیرد.

در مقابل، زمینه های لازم برای توسعه برق زيستی در كشور فراهم شده است. برای مثال، جهت حل معضلات زيستی ناشی از تجمع زباله ها و پسماندها و ارتقای سلامت   احداث و بهره برداری از چندين كارخانه تولید برق زيستی مورد حمايت، عمومی قرار گرفته است. هرچند كه در اين حوزه نیز چالش هايی در مورد قیمت خريد برق پاك و نحوه تعامل با ذينفعانی همچون شهرداری و سازمان محیط زيست وجود دارد. با اين توضیح ضروری است سیاست هايی اتخاذ شود كه در آنها توسعه فناوري های مورد نیاز تولید انرژي های تجديدپذير زيستی با در نظر گرفتن وضعیت بازار (مشتريان و ذينفعان و تسهیل تعامل با آنها)، تأمین منابع اولیه، تجهیزات و ساير زيرساخت های مورد نیاز مدنظر قرار گیرد. توسعه فناوری هايی كه با گذشت زمان همچنان در بازار رقابت حائز اهمیت  حضور داشته و جای خود را به محصولات و فناوری های جديدتر نداده باشد زيادی است و در اين راستا بهره گیری مؤثر از فرصت ها و مشوق های بین المللی و تسهیل انتقال و توسعه فناوری ها و نوآوری ها در مسیر توسعه پايدار اجتنابناپذير است.

ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی توجه به ضرورت چابک سازی و نگاه کلان نسبت به حوزه های فناوری مطابق اولویتهای نقشه جامع علمی کشور و به منظور افزایش همراستایی محتوایی و یکپارچه‌سازی ستادهای حوزه انرژی، در شهریور ماه سال 96 با ادغام ستاد نفت، گاز و ذغال‌سنگ، ستاد انرژی‌های تجدیدپذیر و ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست، ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی تشکیل شد. ماموریت این ستاد توسعه زیست بوم علم، فناوری و نوآوری در حوزه انرژی کشور و همچنین توسعه اقتصاد دانش بنیان در این حوزه است.

انتهای پیام/25


١٠:٤٢ - چهارشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٣٢٧٩٧    /    تعداد نمایش : ١١٢١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir