رونق تولید
امروز : جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨

اخبار > کاوشگر اپتیکی چیست

صفحه اصلی > اخبار 


کاوشگر اپتیکی چیست

کاوشگر اپتیکی یافته جدید محققان علم لیزر و اپتیک است، که به دنبال راه‌حلی برای بهبود حال آدمی در دنیای امروز کندوکاو می‌کند.


کاوشگر اپتیکی یافته جدید محققان علم لیزر و اپتیک است، که به دنبال راه‌حلی برای بهبود حال آدمی در دنیای امروز کندوکاو می‌کند. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ازآنجاکه استفاده از برخی داروها می‌تواند منجر به افزایش دمای بیش‌ازحد برخی از بخش‌های مغز و آسیب‌دیدگی آن‌ها شود، محققان در بخش لیزر اقدام به ساخت کاوشگر اپتیکی کرده‌اند که این کاوشگر باهدف بررسی آثار گرمازدگی ناشی از مصرف داروها در مغز طراحی و ساخته‌شده است، این کاوشگر قادر است از درون مغز انسان عکس‌برداری و دمای آن را اندازه‌گیری کند.
بر اساس این گزارش، کاوشگر اپتیکی با استفاده از یک فیبر نوری عمل می‌کند و با توجه به این‌که قطر این کاوشگر تنها به‌اندازه یک تار موی انسان است، می‌توان آن را با کمترین آسیب به درون اندام‌های مختلف وارد و اطلاعات فیزیولوژیکی را به‌صورت بلادرنگ ثبت و ضبط کرد.


این کاوشگر جدید که قطر آن به 130میکرون می‌رسد، به دماسنجی مجهز است که امکان اندازه‌گیری دمای بخش‌های مختلف مغز را در اختیار می‌گذارد.

محققان امیدوارند با استفاده از این ابزار بتوانند نحوه بروز گرمازدگی را در مغز به‌درستی درک کنند و روش‌های درمانی مناسبی را برای آن بیابند. این فناوری قابلیت استفاده در سایر اندام‌ها و اندازه‌گیری دمای داخلی آن‌ها را نیز دارد.

باوجوداینکه در حال حاضر این کاوشگر تنها قادر به‌اندازه گیری دمای اندام‌ها است، محققان امیدوارند در آینده نزدیک با توسعه قابلیت‌های آن بتوانند میزان pH، اکسیژن موجود و چربی انباشته‌شده در بافت‌ها را نیز اندازه‌گیری کنند.
بر اساس این گزارش ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی باهدف توسعه و پیشرفت در بخش لیزر، در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.
پایان پیام/32


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت