جهش تولید
امروز : يکشنبه ١٧ فروردين ١٣٩٩

اخبار > فیلترهای رنگی چیست؟

صفحه اصلی > اخبار 


چاپ
بررسی روند تابش نور و شکل‌گیری تصاویر پویا؛

فیلترهای رنگی چیست؟

فیلترهای رنگی صفحاتی از جنس شیشه، پلاستیک یا ژلاتین هستند که باعث تغییراتی در کیفیت یا کمیت نور در اجسام می‌شوند، همچنین با به کار گیری این فیلترها در عکاسی و در آزمایش‌های اپتیکی می‌توان گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان طیف‌سنج برای جدا کردن رنگ‌های مختلف نور استفاده کرد.

 

فیلترهای رنگی صفحاتی از جنس شیشه، پلاستیک یا ژلاتین هستند که باعث تغییراتی در کیفیت یا کمیت نور در اجسام می‌شوند، همچنین با به کار گیری این فیلترها در عکاسی و در آزمایش‌های اپتیکی می‌توان گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان طیف‌سنج برای جدا کردن رنگ‌های مختلف نور استفاده کرد. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ رنگ‌ها همواره نقش مهم و ارزنده‌ای را در زندگی انسان ایفا می‌کنند. از مثال‌های اولیه می‌توان به نقش رنگ‌ها در ارتباطات محیطی ، ایمنی ، سلامتی و همچنین تلویزیون و سینما اشاره کرد. حال تصور کنیم که اگر یک جنگل زیبا و یک گل رز یا رنگ‌های الوان روی بدن یک طاووس به رنگ‌های خاکستری و سفید بود چه تغییراتی در یکنواختی و احساس لذت به‌جا می‌گذاشت. این پدیده طبیعی یعنی رنگ‌ها و روش تشخیص و ترکیب آن‌ها همواره یکی از مسائلی بوده که ذهن بشر را به خود معطوف داشته است.

 

بر اساس این گزارش، پیرامون ما پرشده از اجسامی که دارای رنگ‌های متنوع و متفاوت هستند، ما اغلب اجسام را به دو شکل غیر شفاف و اجسام شفاف مشاهده می‌کنیم. اجسام غیر شفاف اگر نور سفید را به جسم غیر شفاف بتابانیم این جسم مقداری از نور را جذب می‌کند و مقداری را نیز پراکنده می‌کند یا بازمی‌تاباند. رنگ جسم مذبور بستگی به نور بازتابیده خواهد داشت. اگر به جسمی نوررنگی تابیده شود جسم به رنگ نور تابیده‌شده دیده می‌شود. 

دید رنگ‌ها 

حتی در تجارت و اقتصاد به رنگ‌ها اهمیت داده می‌شود. اثر آن‌ها را در رنگارنگی لباس‌ها ، وسائل خانگی ، مبلمان و حتی آگهی‌های تجارتی می‌بینیم. اغلب فراموش‌شده که از هر 8 یا 10 نفر یک نفر نگاه و درک کاملاً متفاوتی از دنیای رنگ‌ها دارد که اصطلاحاً به آن‌ها کور رنگ می‌گویند. البته اشخاص کور رنگ هر چیز را می‌بینند، ولی آن‌ها را در سایه‌های خاکستری رؤیت می‌نمایند و یا بعضی از رنگ‌ها را می‌بینند و بعضی را به رنگ دیگری مشاهده می‌کنند.

اجسام شفاف 

اگر به یک جسم شفاف مانند شیشه خالص، نوری بتابانیم تمام نور را بدون تغییر در شدت و طول موج از خود عبور می‌دهد. در حقیقت یک محیط فاف نور را نه جذب و نه پراکنده می‌کند. از طرفی اجسام شفاف که آن‌ها را به صورت رنگی می‌بینیم کاملاً شفاف به‌حساب نمی‌آیند. این مواد در حقیقت برای قسمتی از طول موج‌های طیف شفاف محسوب می‌شوند  و نور را عبور می‌دهند و برای قسمت‌های دیگر طیف غیر شفاف هستند. بنابراین ما آن‌ها را به رنگ نوری که عبور می‌دهند مشاهده می‌کنیم. این مواد می‌توانند نقش یک فیلتر رنگی را بازی کنند زیرا می‌توانند قسمتی از رنگ قابل مشاهده جسم غیر شفاف پشت خود را بازتاب داده و عبور ندهد، بنابراین آن رنگ حذف‌شده و قابل مشاهده نخواهد بود. 

پایان پیام/32


شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت