سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 02 بهمن 1400
  • 1394/10/29 - 10:34
  • 1741
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی؛

ایران به تولید پروفیل‌های نازک در صنعت اکستروژن مجهز می‌شود

طراحی نرم‌افزار شبیه‌سازی فرآیند اکستروژن و طراحی قالب برای نخستین بار در دنیا توسط محققان دانشگاه تهران با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام است.

طراحی نرم‌افزار شبیه‌سازی فرآیند اکستروژن و طراحی قالب برای نخستین بار در دنیا توسط محققان دانشگاه تهران با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارن ابری‌نیا دارنده گرنت پژوهشی مکانیک (ساخت و تولید) از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) درباره این گرنت پژوهشی اظهار کرد: در مهندسی پلاستیستیه تئوری به نام حد بالا در فرآیند شکل‌دهی فلزات کاربرد زیادی دارد اساس این تئوری را میدان‌های سرعت تشکیل می‌دهد در واقع در فرآیندهای شکل دهی همچون اکستروژن حرکت مواد فلزی بر اثر فشار بالا و دما ایجاد می‌شود که بر اساس جریان مواد میدان سرعت را تخمین می‌زنند و منظور از حد بالا در اینجا همان حد بالای توان است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: در داخل کشور مقالات زیادی در راستای بهبود این تئوری منتشر شده است، حل مسائل به صورت سه بعدی و بعد از آن مسائل پیچیده‌تر نیز تعمیم داده شد. این گرنت پژوهشی نیز در زمینه توسعه بیشتر این تئوری است تا بتوان با استفاده از آن شکل دهی فلزات و پروفیل‌های مختلف و پیچیده را انجام داد.
ابری‌نیا با اشاره به اینکه بیشترین کاربرد این تئوری در شکل‌دهی فلزات است گفت: شکل دهی فلزات مدل و تئوری استفاده شده ابتدا ساده است اما با توسعه آن می توان انواع شکل دهی را انجام داد. طراحی قالب مبحثی مهم در صنعت اکستروژن است که در حال حاضر با آزمون و خطا بیشتر انجام می‌شود و این تئوری کمک کننده برای کاهش این خطاها است.
وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های تولید نرم افزار تجاری شبیه‌سازی فرآیند اکستروژن و طراحی قالب برای نخستین بار در دنیا با اعطای این گرنت پژوهشی در حال انجام است بیان کرد: سعی داریم مطالعات دقیقی که تا امروز انجام داده‌ایم را تبدیل به نرم‌افزار تحلیلی کنیم و این اتفاقی است که برای نخستین بار در دنیا رخ می‌دهد. بنابراین نرم افزار تحلیلی برای شکل دهی فلزات خصوصا در بحث اکستروزن خواهیم داشت البته نرم‌افزارهایی همچون المان محدود می‌توان این کار را انجام داد اما زمان بر و پرهزینه است.
به گفته وی، با تولید نرم افزار شبیه سازی فرآیند اکستروژن و طراحی قالب بحث‌های تحلیلی در زمانی کوتاه چند دقیقه‌ای به جای چند هفته انجام می‌شود ضمن اینکه هزینه‌ها نیز به شکل قابل ملاحظه‌ای کمتر است.
گرنت پژوهشی مکانیک (ساخت و تولید) با بیان اینکه این نرم‌افزار در وهله نخست برای صنعت اکستروژن کاربرد وسیع خواهد داشت گفت: صنعت اکستروژن در دنیا و کشور ما بسیار وسیع است و کارخانه‌های بزرگ آلومینیوم و اکستروژن فعال هستند که یکی از پیشرفت‌هایی که در این زمینه می‌توان با استفاد ه از این نرم‌افزار بدست آورد تولید پروفیل‌های نازک است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: در کشور ما متاسفانه هنوز پروفیل‌هایی سنگین تولید می‌شود و این به معنای هدر رفت مواد است، تولید پروفیل‌هایی نازک و کم وزن صرفه‌جویی در مصرف انرژی و مواد را به همراه دارد.
انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 11770
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت