سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 09 آذر 1400
  • 1397/10/12 - 11:05
  • 713
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

تحریم‌ها برای رشد محصولات پیشرفتۀ ساخت ایران فرصت شد

مدیرعامل یک شرکت ایرانی حوزه نانو گفت: تحریم‌ها موجب شده تا مصرف‌کنندگان، بیشتر به تولید داخل توجه کنند. تولید کنندگان داخلی برای حضور در بازارهای بین‌المللی نیازمند حمایت‌های دولت هستند تا ضمن تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی، در بازارهای صادراتی نیز رشد کنند.


مدیرعامل یک شرکت ایرانی حوزه نانو گفت:  تحریم‌ها موجب شده تا مصرف‌کنندگان، بیشتر به تولید داخل توجه کنند. تولید کنندگان داخلی برای حضور در بازارهای بین‌المللی نیازمند حمایت‌های دولت هستند تا ضمن تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی، در بازارهای صادراتی نیز رشد کنند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نادر شکوفی مدیر عامل یک شرکت ایرانی فعال در حوزه نانو، در مورد استفاده از فرصت تحریم گفت: با توجه به شرایط اقتصادی، انتظار داشتیم که میزان تقاضا برای محصولات در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران کاهش یابد اما به نظر می‌رسد که تحریم‌ها باعث شده تا مصرف‌کنندگان، بیشتر به تولید داخل توجه کنند.


وی ادامه داد: بازار محصولات شرکت طیف‌سنج تجهیز پیشرفته بصورت عمده شامل دانشگاه‌ها، پژوهش‌سراها و پژوهشگاه‌ها هستند اما بازار صنایع مختلف مثل نفت، نیرو و کشاورزی هم می‌تواند فرصتی برای فروش فراهم کند. تاکنون امکان ورود به این صنایع برای شرکت ما فراهم نشده است، با این حال همچنان  80 درصد از بازار ایران در این صنایع در اختیار شرکت‌های خارجی است.
شکوفی با اشاره به اینکه  این شرکت تاکنون با 49 مرکز بزرگ دانشگاهی و آزمایشگاهی همکاری داشته است، در مورد رویکرد صنعت به فناوری نانو گفت: نیازمندی‌های فنی منتشر شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، نشان می‌دهد که رویکرد صنعت به محصولات نانویی مثبت است. امیدواریم با حمایت‌های بیشتر، مجال عرضه برای محصولات نانویی بیش از پیش فراهم شود.


وی افزود: در عرصه صادرات در حال حاضر متوسط صادرات سالانه شرکت از بین حدود 200 دستگاه تولیدی در حدود 5 تا 10 درصد است. فرصت های زیادی در بازارهای بین‌المللی مانند کشورهای همسایه، عراق، سوریه، آذربایجان، تاجیکستان، کره‌جنوبی و همین‌طور اروپا و کره جنوبی برای محصولات شرکت ما وجود دارد و بهره‌مندی از این فرصت نیازمند حمایت مقتدرانه دولت از صادرات و تامین یارانه 20 درصدی برای صادرکنندگان است.
 مدیرعامل این شرکت ایرانی هزینه حضور در یک نمایشگاه خارجی را بین 40 تا 50 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: گران بودن امکان معرفی و عرضه محصول در بازارهای خارجی، منجر به کم بودن صادرات شرکت شده است و تامین این هزینه بدون تضمین فروش برای ما وجود ندارد.


این شرکت فعال در حوزه نانو محصولات متعددی را در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، ارائه کرده بود که از بین آنها سه محصول دارای استاندارد نانو مقیاس بودند. اسپکتروفتومتر  با آشکار ساز آرایه‌ای ( فرابنفش-مرئی) یکی از این محصولات است. این تجهیز برای طیف گیری و اندازه گیری ترکیبات مختلف شیمیایی، دارویی، نانو و بیوشیمیایی استفاده می‌شود این دستگاه مدل جدید و پیشرفته دستگاه‌های قبلی و دارای نشان CE  به عنوان مجوز فروش در اروپا است.


دیگر دستگاه نانویی این شرکت، طیف‌سنج رامان است. این دستگاه اطلاعاتی در مورد ارتعاشات مولکولی ارائه می‌کند که برای شناسایی نمونه در حوزه‌های پزشکی، دارویی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. نانو اسپکتروفتومتر یا اسپکتروفتومتر مینیاتوری، نیز  دیگر دستگاه شرکت طیف‌سنج تجهیز پیشرفته است که برای اندازه‌گیری ترکیبات مختلف شیمیایی، نانو، دارویی، نفتی و زیستی در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و صنایع مختلف و مراکز آموزشی کاربرد دارد.
پایان پیام/29

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 41222
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت