سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 27 دی 1400
  • 1394/12/05 - 13:01
  • 2066
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
دستاورد تازه ای از پژوهشگران ایرانی؛

ذخیره‌سازی داده‌های عظیم با تولید هولوگرافيك فراهم شد

با پيشرفت فناوري، لزوم استفاده از حافظه هاي پرظرفيت احساس شد كه ذخيره سازي هولوگرافيك اين مهم را فراهم كرده است. به اين شكل كه مي توان حجم وسيعي از اطلاعات را روي مديوم كوچكي ثبت كرد.

با پيشرفت فناوري، لزوم استفاده از حافظه هاي پرظرفيت احساس شد كه ذخيره سازي هولوگرافيك اين مهم را فراهم كرده است. به اين شكل كه مي توان حجم وسيعي از اطلاعات را روي مديوم كوچكي ثبت كرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ذخيره سازي هولوگرافي چيزي شبيه سنگ يك فيلسوف ديجيتالي است كه از دهه 60 وعده ذخيره سازي بي نهايت و نسبت هاي عظيم داده را مي دهد. اما هنگامي كه يك نمونه اوليه ذخيره سازي هولوگرافي در نهايت در 2005NAB توسط فن آوري InPhase نشان داده شد ، بسياري از ما نمي توانستيم باور كنيم كه ممكن است در واقع ما در آستانه ذخيره سازي رنسانس ايستاده باشيم.


براي ذخيره سازي داده ها، دو ليزر استفاده مي شود، پرتو مرجع و پرتو سيگنال. پرتو سيگنال ، توسط داده هاي نوشته شده مدوله مي شود ، در حالي كه پرتو مرجع ، منطقه هدف را روشن نگه مي دارد و به طور موثري ، جايي كه در آن داده ها در حال ضبط هستند را پيگيري مي كند.
براي خواندن داده ها، پرتو مرجع دقيقا متوجه همان محل مي شود، و هولوگرامي از داده هاي ذخيره شده توسط پرتو سيگنال ايجاد مي شود. اين هولوگرام فورا توسط يك حسگر، "خوانده" مي شود كه بسيار شبيه به سنسور CMOS در يك دوربين ديجيتال است. بر خلاف رسانه هاي ذخيره سازي خطي (HDD، DVD، نوار) معمول ، هر "بيت" از تصوير هولوگرافي به موازات هم خوانده مي شوند، كه به طور بالقوه نسبت داده هاي بسيار بزرگي را نتيجه مي دهد.

مهرناز ذنوبی اسدی رییس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سبز فناوران آراد با اشاره به ذخيره سازي هولوگرافي گفت: ذخيره سازي هولوگرافي مي تواند (در تئوري) مقدار زيادي از داده ها - حدود چهار گيگابايت در هر ميلي متر مكعب را ذخيره كند. در واقع، بسته به ضخامت و كيفيت رسانه ذخيره سازي، و ليزر، هزاران هولوگرام مجزا مي تواند ذخيره شود، كه در بالاي يكديگر انباشته شده اند.
وی ادامه داد: بسته به نوع زاويه و طول موج پرتو مرجع، و موقعيت رسانه ها، هولوگرام هاي مختلف را مي توان پيش بيني كرد. HVault ادعا مي كند كه اين سيستم مي تواند جايگزين كلاستر هاي ذخيره سازي پتا بايتي شود، اما آن چه به طور مستقيم نمي گويند اين است كه چه مقدار اطلاعات مي تواند بر روي هر ديسك ذخيره سازي هولوگرافي ذخيره شود. چهار گيگابايت در هر ميليمتر مكعب حدودا برابر است با 2.5 تترابايت در هر اينچ مربع - بيش از دو برابر چگال تر از فن آوري هارد ديسك HAMR كه به تازگي در شركت Seagate اعلام شده است.


این فعال حوزه فناوری در ادامه سخنانش با اشاره به طول عمر ذخیره سازی مغناطیسی بیان کرد: رسانه هاي هولوگرافي به معناي طول عمر بيش از 50 سال، در مقايسه با طول عمر 2-5 سال براي ذخيره سازي مغناطيسي است. در حال حاضر ما فقط بايد منتظر بمانيم و ببينيم كه آيا HVault در بهار امسال راه اندازي مي شود، يا اينكه هنوز هم فقط يك نرم افزار در حال تكميل است .اين واقعيت كه يك عكس مناسب از برخي از ذخيره سازي هاي هولوگرافي به اشتراك گذاشته نشده است، احتمالا نشانه خوبي براي راه اندازي آن نخواهد بود، با اين حال از صحت اين حرف هم مطمئن نخواهيم بود.


ذنوبی اسدی با اشاره به دستگاه تولیدی که اخیرا به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فروخته شده بیان کرد: قیمت دستگاه تولیدی داخل 27 میلیون تومان است که به تازگی به معاونت علمی و فناوری فروخته شده و این در صورتی است که قیمت مشابه دستگاه خارجی ساخت دانمارک، با قیمتی برابر با 200 میلیون تومان در داخل کشور به موزه دفاع مقدس تهران به فروش رسیده است.
وی در خصوص قیمت تمام شده محصولات تولید شده و صرفه جویی ارزی به دست آمده در تولید محصولات گفت: محصولات تولید شده به نسبت نمونه خارجی چیزی در حدود یک پنجم نمونه جهانی، صرفه جویی ارزی را به دنبال دارد. از سویی از اوایل امسال از فاز کسب دانش فنی فارغ شده است و در حال حاضر مشغول تجاری سازی فاز نیمه انبوه خود هستیم.
این فعال حوزه فناور همچنین با اشاره به ساخت 200 دستگاه تصویر سازی هلوگرام در آینده نزدیک گفت: در حال حاضر در فاز تولید نیمه انبوه محصولات تولیدی هستیم به این صورت که 7 سری از دستگاه های تولید شده را طراحی و ساخته ایم که با حمایت مسئولین امیدواریم در چشم انداز سال 94 وارد فاز تولید انبوه شویم.


درحوزه صادرات بسیار قوی تر از فروش داخلی عمل می کنیم
ذنوبی اسدی با اشاره به چشم انداز صادرات در آینده بیان کرد: در حال حاضر پارک پردیس شرکتی را به عنوان شرکت مدیریت کارگزار صادرات در حوزه شمال شرق کشور تعیین کرده و همچنین محصول تولید شده به عنوان اولین محصولی که ظرفیت صادرات آن بسار بالاست مورد بررسی قرار گرفته و در پی برنامه ریزی هایی جهت صادرات به کشورهای ترکیه، روسیه و ارمنستان اقداماتی صورت گرفته است
وی همچنین از مذاکرات پیش رو با هواپمایی ترکی خبر داد و گفت: این شرکت فناور در سال 94 با هواپیمایی ترک وارد مذاکرات جدی تر خواهد شد.


این فعال حوزه فناوری با اشاره به مذاکرات انجام شده جهت صادرات محصولات تولیدی با هواپیما ی ترک ادامه داد: در مبحث صادراتی محصول تولید شده بسیار قوی و رو به رشد در حال حرکت هستیم و حتی می توانیم ادعا کنیم که درحوزه صادرات بسیار قوی تر از فروش داخلی عمل می کنیم.
وی در پایان نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در مسیر به وجود آمده موثر و مثبت خواند و گفت: با توجه این سازمان و کمک های صورت گرفته از سوی آن توانسته ایم با ثبات تر و مصمم تر به نسبت گذشته گام برداریم و امیدواریم مسیر چرخه تبدیل علم به ثروت تمامی خالقان ایده در مسیر علم کارساز و مثبت عمل کنند.
پایان پیام/32

 

 

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 12998
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت