سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 27 دی 1400
  • 1394/11/06 - 11:02
  • 2675
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
با هدف رفع نیاز در صنعت کشور؛

سنسورهای لرزش سنج القایی مورد مصرف در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تولید شد

با تلاش محققان در کشور سنسور های لرزش سنج القایی مورد مصرف در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نظامی، نیروگاهی و سیمان در کوتاه ترین زمان ممکن و به طور پیوسته تولید شد.

با تلاش محققان در کشور سنسور های لرزش سنج القایی مورد مصرف در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نظامی، نیروگاهی و سیمان در کوتاه ترین زمان ممکن و به طور پیوسته تولید شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صنعت کشور در حالی رشد سریع و صعودی خود را آغاز کرد که هیچ یک از قدرت های برتر دنیا حاضر به همکاری در زمینه تحقیقات، طراحی، تولید،ساخت قطعات یدکی، مجموعه های مکانیکی و الکترونیکی نبودند از این رو تحولات منسجم با هدف توجه به تولید داخل با استفاده از طراحی مهندسی و مهندسی معکوس با تقویت تولید کنندگان در کشور انجام گرفت.
اصغر شریفی مدیر عامل شرکت سپهر اندیشان پایاب با اشاره به کاربرد سنسورهای القایی تجهیزات دوار در صنایع مختلف گفت: ماشینهای دوار که عموما در صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، معدن، سیمان و فولاد تحت نام ماشین آلات و تجهیزات بسیار حساس شناخته می شوند، بخش بزرگی از سرمایه های یک شرکت تولیدی را تشکیل می دهد. علاوه بر بالا بودن قیمت و هزینه های تعمیراتی توقف ناشی از خرابی آنها می تواند باعث توقف تولید شود، و از همه مهمتر ادامه کار ماشین با لرزش بالا باعث شکست و انهدام آن ماشین و ایجاد خطرات جانی می شود.
وی با تاکید بر حفاظت از ماشین های دوار بیان کرد: ارتعاش فن های بزرگ، توربین ژنراتورها، یاتاقان های بزرگ، پمپ ها و موتورها با نصب سنسورهای لرزش سنج القایی اندازه گیری می شوند و در صورت گذر از حد هشدار با اعلان های متفاوت اپراتور را متوجه کرده و در صورت افزایش بیشتر دامنه و گذر از حد خطر باعث توقف خودکار ماشین می شود تا از حوادث ناگوار جلوگیری شود.
سنسورهایالقایی تجهیزات دوار (Proximity Probe)
شریفی در توضیح سنسورهای القایی تجهیزات دواربیان کرد:‌ (Proximity Probe)بر روی اکثر پمپ ها، موتورها وتجهیزات دوار موجود درسیستم پالایشگاهی کشور سنسورهای مربوط به شرکت بنتلی نوادا آمریکا نصب است که در شرایط تحریم تامین این نمونه سنسور برای سیستم های نیروگاهی مشکل ساز شده بود که این شرکت با توجه به امکانات موجود در داخل کشور اقدام به طراحی وساخت نمونه آزمایشگاهی سنسور مورد نظر کرد پس از تایید کارشناسان کارفرما اقدامات لازم در خصوص بهینه سازی برروی جنس متریال - آبکاری ونوع سیم مورد استفاده مطابق با استاندارد ASTM اقدام به ساخت نمونه های تولیدی و عرضه شد.
مدیر عامل شرکت سپهر اندیشان پایاب دوربین های اپتومکانیکی را از دیگر محصولات طراحی و تولید شده خواند و گفت: تمامی دوربین اپتیکی سفارش شده توسط مشتری پس از مهندسی معکوس واعمال تغییرات توسط طراحان مکانیکی واپتیکی یک نمونه مهندسی از محصول تولید وبه کارفرما ارسال می شود پس از انجام تست های محیطی، میدانی و تنظیمات اپتیکی توسط کارفرما نتیجه اعلام ودر صورت نیاز به تغییرات، موارد خواسته شده توسط واحد تحقیق وتوسعه محصول اعمال می شود و ده ست محصول جدید در دستور کار تولید قرار می گیرد پس از تایید نهایی کارفرما پروژه از حالت مهندسی خارج و تولیدی می شود.

این فعال حوزه فناور طراحی و تولید دوربین های اپتو مکانیک دو چشمی، مخصوص دیده بانی بابزرگ نمایی 40 و 20 برابر موسوم به دوربین های 120*20 و 80 * 20 و زاویه یاب های فرماندهی با دقت حرکتی یک میلیم در برد و سمت با نام تجاری ثامن 16 و MD 43، همچنین طراحی و تولید دوربین گراگیری غدیر 15 را از مهمترین فعالیت های صورت گرفته در صنعت خواند.

مبدل حرکت عمودی به افقی دستگاه فرز C.N.C (Angle Head )
شریفی گفت: با توجه به اینکه در ماشین آلات C.N.C جهت انجام ماشینکاری¬های خاص وتولید قطعات با فرآیند پیچیده توسط محور افقی نیازمند یونیت مبدل حرکت عمودی به افقی بدون لرزش ولقی با دور بالا (به منظور حصول به کیفیت سطح و نتیجتا دستیابی به تلرانس های ابعادی وهندسی دقیق) است. از این رو با شناسایی نیاز صنعت به گروه R&D ماموریت تحقیق طراحی وتولید این محصول را واگذار شدکه پس از شش ماه فعالیت موفق به تولید یک نمونه محصول از جنس آلومینیوم شد. پس از تست کامل محصول در شرکت وانجام کلیه ی تست های ماشینکاری وشناسایی عیوب اقدام به ساخت نمونه صنعتی پر کاربرد با استفاده از فولاد و مطابق با استاندارد های ماشین کاری C.N.C شد.
این فعال حوزه فناور در ادامه با اشاره به میزان تولیدات سالانه محصولات بیان کرد: از نظر ریالی در سال 94 نزدیک به 2.5 میلیارد تومان محصول اپتو مکانیکی تولید شده است که محصولات اپتومکانیکی شرکت غالبا صادراتی هستند و قاعدتا کشور های خریدار از کیفیت و مرغوبیت آن راضی هستند که اقدام به خرید از ایران می کنند.
وی در پایان با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری در چرخه تبدیل علم به ثروت بیان کرد: صنعت کشور نیازمند دگرگونی های لازم جهت پویایی و رسیدن به اقتصاد مقاومتی است از این رو شرکت ها نیازمند حمایت از سوی مسئولین هستیم که امیدواریم در این راه شاهد پشتیبانی های لازم و رسید به ایده آل ها باشیم.
پایان پیام/32

 

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 11986
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت