سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 29 مرداد 1401
  • 1397/01/20 - 10:29
  • 1993
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

پیشتازی در تحقیقات پیش‌بالینی در مرکزی با محصولات دانش‌بنیان

آزمایشگاهی مجهز به تجهیزاتی با فناوری بالا که همگی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی و ساخته شده است، مرکزی که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شد تا محققان کشور در آن تحقیقات پیش‌بالینی را انجام دهند.

آزمایشگاهی مجهز به تجهیزاتی با فناوری بالا که همگی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی و ساخته شده است، مرکزی که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شد تا محققان کشور در آن تحقیقات پیش‌بالینی را انجام دهند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در فرآیند توسعه دارو، مطالعات پیش بالینی و مطالعات غیر بالینی، مرحله تحقیقاتی است که قبل از شروع آزمایشات بالینی (آزمایش بر روی انسان) آغاز می شود و در طی آن امکان پذیری استفاده از دارو، آزمایش تکراری و داده های ایمنی مواد جمع آوری می شود. اهداف اصلی مطالعات پیش بالینی عبارتند از: تعیین دوز ایمن برای مطالعه اول در انسان و ارزیابی مشخصات ایمنی محصول. محصولات ممکن است شامل دستگاه های جدید پزشکی، داروها، راه حل های ژن درمانی، سلول درمانی و ابزارهای تشخیصی باشد. به طور متوسط تنها یک مورد در هر 5،000 ترکیبات که در مرحله توسعه و کشف دارو قرار دارند، یک داروی معتبر می شود. بدلیل اهمیت مطالعات پیش بالینی و فقدان امکانات مورد نیاز جهت این تحقیقات، آزمايشگاه پيش باليني دانشگاه علوم پزشکي تهران، در راستاي بند 2 سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي "پيشتازي اقتصاد دانش بنيان، پياده سازي و اجراي نقشه جامع علمي كشور و ساماندهي نظام ملي نوآوري به منظور ارتقاي جايگاه جهاني كشور و افزايش سهم توليد و صادرات محصولات و خدمات دانش بنيان و دستيابي به رتبه اول اقتصاد دانش بنيان در منطقه" و بند 14 سياست هاي کلي سلامت: " تحول راهبردي پژوهش علوم پزشکي با رويکرد نظام نوآوري و برنامه ريزي براي دستيابي به مرجعيت علمي در علوم، فنون و ارايه خدمات پزشکي و تبديل ايران به قطب پزشکي منطقه آسياي جنوب غربي و جهان اسلام" و با هدف انجام مأموريت هاي نوين در راستاي پاسخگوئي به بخشي از نيازهاي پژوهشي وفناوري کشور در حوزه ايجاد زير ساخت تصويربرداري از حيوانات کوچک ايجاد شده است.

 

انجام تحقیقات با کمترین هزینه

در این راستا با توجه به اهمیت این تحقیقات آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تیرماه سال گذشته در ساختمان آزمايشگاه جامع دانشگاه علوم پزشكي تهران به بهره برداری رسید. این آزمایشگاه مجهز به تجهیزات با فناوری بالا است که همگی توسط شرکت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی و ساخته شده اند. این مجموعه به شبکه آزمایشگاهی کل کشور هم متصل است تا محققان بتوانند با کمترین هزینه از خدمات این آزمایشگاه استفاده کنند.

آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بخش های تصویربرداری میکرو پت (Micro-PET)، تصویربرداری میکرو اسپکت (Micro-SPECT)، تصویربرداری اپتیکال شامل دو دستگاه FMT  و FlouVision، آزمایشگاه شیمی غیر رادیواکتیو، آزمایشگاه شیمی رادیواکتیو، جراحی حیوانات کوچک، آزمایشگاه ارسال، ذخیره سازی و پردازش تصاویر پیش کلینیکی، سایت نگهداری حیوانات، تصویربرداری میکرو سی تی (Micro-CT) و بخش تصویربرداری میکرو التراسوند (Micro-Ultrasound) است. 

بازدید 538  محقق و متخصص

البته با توجه به اهمیت معرفی و آشنایی هر چه بیشتر محققان با تجهیزات و خدمات این آزمایشگاه، امکان بازدید از تجهیزات برای محققان علاقمند فراهم شده که علاقمندان در قالب گروه هایی از دانشگاه های مختلف از آزمایشگاه بازدید می کنند. همچنین گروه هایی از دانشگاه ها و موسسات سایر کشور ها هم از آزمایشگاه پیش بالینی بازدید کردند كه در اين ميان می توان به محققانی از كشورهاي  فرانسه، اتریش، برزیل، پرتغال ،اسلونى، کره جنوبى از دانشگاه آكسفورد و دانشكده پزشكی دانشگاه قرقيزستان اشاره كرد، كه در مجموع تعداد 583 نفر از آزمایشگاه پیش بالینی بازدید کرده اند.

همچنين بمنظور آشنایی محققان و علاقمندان با مدالیته های تصویربرداری در حوزه پیش بالینی و معرفی اهمیت و کاربرد هر کدام از سیستم، کارگاه هایی مرتبط با هر مدالیته بصورت یک روزه و دو روزه برگزار شده است كه تا كنون 135 نفر اين دوره های تخصصی را گذرانده اند كه در مجموع 999.5 نفر ساعت آموزش صورت گرفته است.

همچنين آزمايشگاه در رویدادهای علمي نيز حضور فعال داشته كه شامل نخستین سمپوزیوم نقشه برداری مغز ایران، دهمين كنگره بين المللى آزمايشگاه و بالين و سومين كنگره ملى علوم پايه پزشكى و توليد دانش بنيان و اولين كنگره بين المللي داروسازی نوين است.

 

نخستین کلینیک جامع پیش بالینی کشور 

بر اساس بررسی مراکز ویژه تحقیقات پیش بالینی در دنیا و تعداد مدالیته های تصویربرداری موجود در این مرکز و همچنین آزمایشگاه های جانبی فعال شامل آزمایشگاه شیمی، رادیو شیمی، کشت سلولی، بافت و مولکولی آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جایگاه نهم جهان قرار دارد. این مرکز، نخستین کلینیک جامع پیش بالینی کشور است و تمامی دانشگاه های کشور و حتی دانشگاه های خارج از کشور می توانند از خدمات این مرکز استفاده کنند. این آزمایشگاه برای ارائه فضا، امکانات و تجهیزات لازم به تمامی محققان کشور اعلام آمادگی کرده و شرایطی را فراهم آورده است که تمام دانشگاه‌ها و نهادهای داخلی بتوانند از این مرکز در جهت پیشرفت و بهبود شرایط درمانی استفاده کنند. با توجه به اهمیت تحقیقات پیش بالینی و نیاز فراوان محققان این حوزه در رشته های مختلف، در آغاز فعالیت آزمایشگاه ارائه خدمات با استقبال خوبی مواجه شده بطوریکه در مجموع 35 پروژه در این مدت انجام شده که ماحصل آن انجام 124 آزمایش است . 

انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 33245
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت