سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 08 آذر 1400

*پرویز کرمی

ابرها الماس خواهند باريد

به مناسبت برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها که این روزها در مصلی تهران برپاست، امروز (21آبان ماه) یادداشتی از پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در روزنامه سراسری خراسان منتشر شده است که متن آن را در ادامه می خوانید.

 


در عالم ژورناليسم اين جمله را زياد شنيده‌ايم که خبر همچون کودکي است که بلافاصله بعد از زاده شدن، مي‌ميرد. اين معنا را براي آن مي‌گفتند و مي‌گويند که اهميت تازگي خبر را به خبرنگار جماعت گوشزد کنند. چالش جدي درباره چنين ايدئولوژي و نگاهي را بگذاريم براي مجالي ديگر اما نمي‌توانيم در حوزه ژورناليسم علمي، بر وجود زايش و مرگ خبر به همين سادگي چشم فرو بنديم.

مي‌خواهم سوالي را اينجا مطرح کنم که مي‌دانم همگي ما پاسخش را حاضر و آماده در چنته ذهن و زبانمان داريم؛ «علت اصلي تحريم‌ها و فشارهاي بين‌المللي بر جمهوري اسلامي ايران چيست؟» بله درست است؛ «پيشرفت‌هاي سريع و چشمگير علمي طي دهه‌هاي گذشته.» راستش را بخواهيد ما هم به دنبال پيشرفته‌ترين سلاح‌ها هستيم؛ سلاح‌هايي که قدرتمندتر از بمب‌هايي است که هيروشيما و ناکازاکي را ناجوانمردانه با خاک يکسان کرد. سلاح‌هايي که از سپر آهنين صهيونيست‌ها و پاتريوت و اس300‌ها سريع‌تر و پوشاننده‌تر است. بله، اين موضوع واقعيت دارد اما سلاحي که دانشمندان ما به دنبال آن هستند، هيچ کودکي را نمي‌کشد، هيچ مادري را آواره نمي‌کند، هيچ مردي را به جنون نمي‌کشاند. سلاح‌هاي ما قرار است تمدن، برابري، آباداني و روشنايي بسازند.

به اين جمله با دقت توجه فرماييد: «اين جايزه متعلق به تمامي محققاني در دنياست که در زمينه علوم حياتي و ارتقاي کيفيت زندگي انسان‌ها موثر بوده‌اند.» اين حرف‌ها را دکتر حسين بهاروند، محقق ايراني و رئيس پژوهشکده سلول‌هاي بنيادي پژوهشگاه رويان و دريافت‌کننده جايزه بين‌المللي يونسکو در سال 2014 در حوزه علوم زيستي عنوان کرده است؛ با همان لبخند اصيل ايراني و بچه‌مسلماني‌اش. اين حرف‌ها را نه رويترز و آسوشيتدپرس منتشرش کردند و نه سي‌ان‌ان و فاکس نيوز. اما به زودي بمبي که از چنين تفکر و مرامي ساخته شده است، در دنيا منفجر مي‌شود و همه شاهد نور و درخشندگي‌اش خواهند شد.

حالا ايراني‌جماعت، مي‌داند که سلاح به معناي مرسوم آن، همچون فرزند ناخلف و شروري است که دردسر وجودش، دامان صاحب و ولي‌اش را امروز اگر نه، فردا خواهد گرفت. اغلب کشورهاي اطراف ما در اين ورطه افتاده‌اند و شهوت داشتن سلاح‌هاي به اصطلاح مدرن‌تر و جديدتر، شب و روزشان را يکي کرده و به برادر هم‌آيين و هم‌کيششان نيز رحم نمي‌کنند. زنهار از اين بيراهه. دانشمند خداپرست ايراني- اسلامي، در تاريخ ثابت کرده است که از علم، همواره در سمت و سوي انساني‌اش بهره گرفته و همواره به دنبال «ارتقاي کيفيت زندگي انسان‌ها» بوده است. همين حالا هم بعد از گذراندن 8 سال مقاومت و زخم‌هاي عميقي که از نامردمي‌هاي دنيا و اهلش در جنگ تحميلي خورده‌ايم و با آن‌که در جنگ‌آوري بسي قدرتمند شده‌ايم اما در سير پژوهش‌هاي علمي و پيشرفت‌هاي فن‌آورانه‌مان، اثري از خشونت نيست و دائما دست دوستي از آستين بيرون آورده‌ايم. غربي‌ها و شرقي‌ها نيز هرچه خواستند وصله ناجور سلاح هسته‌اي به رداي پاک ما بچسبانند، نتوانستند.

اما اصل ماجرا؛ ژورناليسم علمي، در اين بلوايي که ديگران به پا کرده‌اند، داد ما مي‌تواند که بستاند. داشتن خبرنگاران زبده و هوشيار، آمادگي سياستگذاران خبري و همراهي اهالي و دست‌اندرکاران علم و فن‌آوري کشور، سپاهي بي‌شکست خواهد ساخت براي ما و خواهيم توانست حقانيتمان را به جهان نشان دهيم. دانشمندان ما بايد بيش از گذشته به قدرت رسانه تکيه کنند. رسانه‌هاي ما بايد به باور تاريخي و ديني‌مان بازگردند که «اگر دانش در آسمان‌ها باشد مرداني از سرزمين پارس به آن دست مي‌يابند.»

ايران در ماه‌هاي آينده جايزه‌اي را با عنوان جايزه علمي مصطفي(ص) به برترين دانشمند جهان اسلام اعطا خواهد کرد که بيشترين رقم جايزه را در ميان جوايز معتبر علمي جهان دارد. ژورناليست‌هاي ما بايد اين ذمه را بر دوش خود احساس کنند که روزي از همين روزهاي خدا که نزديک نزديک است، اين جايزه را همه مردمان دنيا بشناسند و غبطه بخورند بر اين همه دارندگي و برازندگي‌مان. اينک ديگر خبر براي ما در حوزه علم و فن‌آوري، آن کودکي نيست که بلافاصله پس از زاده شدن، مي‌ميرد؛ بل آنچنان الماس ارزشمندي است که با سعي و تلاش مسئولانه رسانه‌هاي ما به سرعت سفته مي‌شود که مي‌شود کوه نور بر تاج سر اين ملت. بي‌شک ابرهاي بارور انديشه فرزندان عالم ما، روزي از همين روزها الماس خواهند باريد.

خانم‌ها! آقايان! همکاران! علم و فن‌آوري ما امروز، به ترويج و پشتيباني رسانه‌اي نيازمنداست. يادمان بيايد که فردوسي پاکزاد سروده بود: «توانا بود هر که دانا بود/ ز دانش دل پير برنا بود» و بغض خفته‌مان را به لبخندي تبديل کنيم با وصيتنامه شهيدي که گرچه به خون آغشته شدن برادران و هم‌رزمانش را بارها و بارها به چشم ديد اما عاشقانه نوشت: «همسر عزيزم از بچه‌ها به خوبي نگهداري کن و آن‌ها را در راه فراگيري علم و دانش ياري نما و مرتب آن‌ها را به مساجد ببر تا فرد مفيدي براي جامعه ما باشند.»

 

*مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت