سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : جمعه 12 آذر 1400
  • 1399/02/22 - 09:34
  • 521
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

آفت مگس سفید گلخانه‌ها با دانش بومی مهار شد

مبارزه با علف‌های هرز و آفات یکی از دغدغه‌های کشاورزان برای تولید محصولی با کیفیت‌تر است. از سویی آنها باید از بی خطر بودن آفت کش یا علف کشی که برای مبارزه با آفات استفاده می‌کنند نیز مطمئن باشند. یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ماده موثره برای از تولید آفت کشی سبز شده است که برای از بین بردن مگس سفید کاربرد دارد.

 

مواد موثره برای تولید آفت کش‌های کشاورزی مانند علف کش، حشره کش‌ها یا قارچ کش‌ها نیازمند فناوری‌های پیشرفته است. این مواد اولیه باید در اختیار شرکت‌های تولید کننده محصولات قرار گیرد. چین و هند تولید کننده بخش زیادی از مواد موثره در این حوزه هستند. اما یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دو ماده موثره شده است. محصولاتی با کیفیت که با برند ایران ساخت صادر می‌شود.

 

احد قبادی مدیر عامل شرکت دانش بنیان مجتمع شیمیایی بیستون کرمانشاه گفت: دو محصول دانش بنیان با تکیه به توانمندی و تخصص نیروی انسانی را بومی کردیم. محصول نخست ماده موثره یک علف‌کش تخصصی مزارع چغندر قند است که تمام علف‌های هرز را به غیر از محصول اصلی از بین می‌برد. این ماده موثره را تنها شرکتی آلمانی تولید می‌کرد اما اکنون دانش فنی تولید آن به صورت بومی در ایران نیز وجود دارد.

قبادی ادامه داد: اکنون توانایی رفع نیاز کشور به این محصول را داریم البته صادرات آن به کشورهایی مانند ترکیه و آذربایجان هم انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه بخش عمده ماده موثره آفت‌کش‌های کشاورزی از دو کشور چین و هند به کل کشورها صادر می‌شود، افزود: در حال حاضر در این دو محصول به خودکفایی رسیدیم و با توجه به ایران ساخت بودن آن هزینه تمام شده آن کمتر است و این در کنار کیفیت بالای آن است.

 قبادی تولید ماده موثره را نیازمند فناوری و تجهیزات پیشرفته دانست و بیان کرد: محصول دوم ماده موثره سم حشره کش است که از سموم سبز محسوب می‌شود. از مزایای آن بی خطر بودن برای انسان و دام است. همچنین مدت زمان خروج آن از بدن گیاه 6 روز است مه زمانی کوتاه است.

وی همچنین گفت: این محصول به صورت تخصصی برای باغ‌های مرکبات، پنبه و گلخانه کاربرد دارد و آفت مگس سفید را از بین می‌برد. همچنین بر خلاف برخی آفت کش‌ها ضرری برای زنبور عسل ندارد و آن را از بین نمی‌برد.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

اخبار مرتبط:

* تولید آفت‌کش‌های زیستی توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان

* کشاورزان از علف کش و حشره کش در مزارع سبزیجات برگی استفاده نکنند/ آبیاری مزارع جو و گندم الزامی است

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • کد خبر : 50913
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت