سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : جمعه 12 آذر 1400
  • 1398/12/25 - 12:01
  • 516
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

با کارساز فرهنگ‌سازی در حوزه کسب و کارهای نو رونق می‌گیرد/تبدیل ایده‌ها به محصول

«کارساز» عنوان مستند-مسابقه‌ای است که از شب گذشته پخش آن آغاز شد. معرفی کسب و کارهای نو و استارتاپ‌هایی که با خلاقیت و نوآوری خود محصولی تولید کردند، موضوع این برنامه است. این برنامه فرصتی برای رقابت ایده‌های برتر و توسعه آنها فراهم می‌کند.

«کارساز» با حمایت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی از 24 اسفند روی آنتن شبکه مستند می‌رود و تلاش می‌شود تا فرهنگ‌سازی و ترویج کسب و کارهای نوآورانه در قالب یک برنامه تلویزیونی، به ثمر بنشیند.

 

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در گفتگو با خبرگزاری فارس درباره این برنامه می‌گوید: این برنامه با ساختاری نوآورانه به دنبال تبدیل ایده‌ها به محصول است. ایده‌های بسیاری در ذهن جوانان خلاق و نوآور خصوصا دانشجویان وجود دارد که به مرحله اجرا نمی‌رسد. پس در «کارساز» این فضا مهیا است.

کرمی ادامه می‌دهد: این برنامه در ایده‌پردازی و رسیدن به محصول شرکن کنندگان را همراهی می‌کند و در این مسیر مشکلات و چالش‌های پیش رو را بررسی می‌کند.

 

کسب و کارهای نو توسعه می‌یابد

این برنامه دو بخش اصلی دارد و در فضای داخل استودیو و فضای بیرونی تصویربرداری شده است. دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی درباره این موضوع بیان می‌کند: سه منتور و مربی متخصص در حوزه کسب و کار به نام های فرزین فردیس، محسن باستانی و علی اصغر سعدآبادی در فضای استودیو حضور دارند، با حضور این افراد دارای تجربه شرکت کنندگان در قالب گفت و شنود، سوال و پاسخ موضوعات فناورانه و کارآفرینی، کسب و کار  نوپا را به تصویر می‌کشند. همچنین ایده پردازان در مرحله اول که در استودیو ضبط می‌شود باید بتوانند از ایده خود دفاع کنند و به چالش‌های مد نظر داوران پاسخ دهند تا بتوانند امتیاز لازم را برای صعود به مراحل بعدی و تولید محصول کسب کنند.

 

او با بیان اینکه این برنامه همچون یک شتابدهنده در حوزه توسعه کسب و کارهای نو ایفای نقش می‌کند، می‌افزاید: حضور افراد با تجربه و مجرب این برنامه را تبدیل به یک شتابدهنده کرده است. زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور دارای بازیگران مختلفی مانند شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد، شتابدهنده‌ها، استارتاپ‌ها، دانشگاه‌ها، کارخانه‌های نوآوری و پارک‌های علم و فناوری است. هریک از آنها با ایفای نقش خود از مرحله تولید علم تا تبدیل به محصول را حمایت می‌کنند. این برنامه نیز در کنار این بازیگران و ساخت برنامه‌ای مستند به ترویج و فرهنگسازی در این حوزه کمک می‌کند.

 

ایده‌ها معرفی می‌شود

کرمی با اشاره به پخش برنامه‌هایی چون «میدون» در حوزه کارآفرینی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی، می‌گوید: «کارساز» را می‌توان به نوعی تایتل برنامه‌هایی مانند میدون که خوب درخشیده، دانست؛ چراکه علاوه بر طرح موضوع کسب و کارهای نوپا، چگونگی تبدیل ایده تا محصول را در ذهن و توان دانشجویان و کارآفرینان به چالش می‌کشد. امیدواریم این برنامه ضمن معرفی ایده‌ها و ایده پردازان به جامعه، فضای روبه رشد زیست گون را با ارائه کارهای خوب و قابل قبول در پی داشته باشد و با یک جهش به سمت جلو پیش برود.

 

مشاور معاون علمی فناوری رییس جمهوری در ادامه درباره نحوه حضور شرکت‌کنندگان و انتخاب ایده‌ها در «کارساز» بیان می‌کند: فراخوان حضور در این برنامه در سایت آن منتشر شد و به اطلاع کارآفرینان، دانشگاهیان و فعالان حوزه علم و فناوری رسید. پس از آن کار داوری و ارزیابی ایده‌های ارسال شده آغاز شد و در این میان 20 ایده انتخاب شد تا در رقابتی همگن محصول خود را تولید و عرضه کنند. پس می‌توان گفت در این مسیر بینندگان با مراحل شکل گیری ایده و سپس تجاری‌سازی و تولید آن در بستر اصلی خود آشنا می‌شود.

 

به گفته او، «کارساز» نقش حمایتی از برگزیدگان مسابقه دارد. در حال حاضر کشور با اتکا به نیروی انسانی خلاق و نوآور خود در حال حرکت به سوی تقتصاد دانش بنیان و گذار از اقتصاد نفتی و سنتی است. خوشبختانه نبروی انسانی جوان و خلاق لازمه تحقق این هدف است که در کشور ملزومات این موضوع مانند وجود 4 و نیم میلیون دانشجو وجود دارد. واقعیت این است که تمامی این فارغ التحصیلان امکان جذب در کارهای دولتی و دفتری ندارند، همچنین زیر ساخت‌های خوبی که در حوزه‌های مختلف علمی، فنی و تحقیقاتی وجود دارد یا ساختارهایی همچون پارک های علم و فناوری، مراکز رشد شتاب دهنده‌ها، کارخانه‌های نوآوری، قانون مترقی و پیشرو حمایت و تاسیس شرکت‌های دانش بنیان، همگی موجب شده‌اند تا جوانان ما ایده‌های خود را در حوزه‌های مختلف در شکل شرکت دانش بنیان اجرایی کنند.

 

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی همچنین می‌گوید: «کارساز» برای فرهنگسازی درست گام برداشته است تا  جوانان به صورت تمرینی ایده خود را به ایده پردازان ارائه کنند و در برنامه مورد تاکید قرار دهد. هر چند که در این راه مشکلات و زمین خوردن‌هایی نیز وجود دارد که هر کارآفرینی با آن‌ها مواجه می شود والبته در نهایت بالبخند رضایت از آن سختی‌ها یاد می‌کند.

مستندمسابقه «کارساز» تولید جدید استودیو نوبین و محصول سازمان هنری رسانه ای اوج از شنبه بیست و چهارم اسفند هر شب ساعت ۲۱ در ۱۰ قسمت از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و روز بعد ساعت ۹ صبح بازپخش می‌شود.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


پایان پیام/25

اخبار مرتبط:

*جادوی تبدیل ایده به محصول

*صفر تا صد ایده تا محصول در قاب «میدون»

*برنامه‌ای برای تبدیل ایده به نمونه اولیه یک نانومحصول فناورانه


  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 49965
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت