سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 27 اردیبهشت 1401
  • 1400/09/15 - 10:16
  • 251
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

تولید در 4 حوزه فناوری زیستی ارتقا می‌یابد؛ کاهش ارزبری به ارزش 1440 میلیون دلار در سال از طریق اجرای طرح‌های تولیدی اولویت‌دار

افزایش محصولات و خدمات زیستی نقشی کلیدی در کاهش ارزبری دارند. تولیداتی که رونق اقتصادی و کاهش واردات را برای کشور رقم می‌زنند.

بر همین اساس بسته کاهش ارزبری به ارزش 1440 میلیون دلار در سال، از طریق اجرای طرح‌های تولیدی اولویت‌دار توسط ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه شده است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور و با کمک تخصص‌ها و توانمندی‌های دانشی، این اتفاق رخ دهد.

این کار مطابق با پتانسیلهای کشور در 4 حوزه  تولید 26 داروی بیولوژیک، ۱۲ طرح در حوزه واکسن، تولید ۹۰ ماده اولیه دارویی و عملیاتی شدن ۵۵ طرح در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش‌های موجود، در چند سال اخیر اتفاقات درخور توجهی در زمینه تولید محصولات دامی، طیور و آبزیان، دارو، واکسن و غیره در کشور رخ داده است که اگر شرایط برای تولید محصولات جدید و تجاری سازی آنها فراهم شود حدود  ۴۰۰ میلیون دلار کاهش ارزبری برای کشور به همراه خواهد داشت.

اما این کار با ورود بخش خصوصی به این حوزه ها شتاب می‌گیرد. اینکه از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق برای افزایش تولیدات حوزه دام، طیور و آبزیان بهره بگیریم و این کار از انحصار بخش دولتی خارج شود. کاری که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تکاپوی تحقق آن است.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#23

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 79306

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت