سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 27 اردیبهشت 1401
  • 1400/09/15 - 10:36
  • 202
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

دانش‌بنیان| اطلاعات مکانی با سامانه بومی یکپارچه‌سازی شد

محصولی دانش‌بنیان مدیریت و ذخیره‌سازی داده‌های اطلاعات مکانی در لایه‌های مختلف اطلاعاتی را ممکن کرد.

محمد علی عاقلی مدیرعامل شرکت سامانه‌های آزاد فناوری اطلاعات ایده‌آل آینده ایرانیان با بیان اینکه این محصول تحت وب است و در دسته‌بندی نرم‌افزارهای موقعیت مکانی قرار می‌گیرد، گفت: سامانه جامع مدیریت اطلاعات مکانی محصولی بومی و مبتنی بر ابزارهای متن‌باز و آزاد است.

 

جایگزین مناسب نرم‌افزاری خارجی غیر ایمن

داده‌ها و اطلاعات مکانی، از مهم‌ترین و زیرساختی‌ترین نوع از داده‌ها، برای برنامه‌ریزی کلان ملی و سازمانی است و کاربرد این نرم‌افزار موجب بی‌نیازی سازمان‌ها از سامانه‌های نرم‌افزاری خارجی غیر ایمن می‌شود.

معماری سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده است که عملکرد آن بهینه و مستقل از هرگونه لایسنس باشد و با توجه به اینکه بخش‌های مختلف آن بر اساس API های مختلف و به‌ صورت ماژولار توسعه داده شده است، بسته به نیاز کاربران از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است.

 

تأمین نیاز شهرداری‌ها و شرکت‌های برق منطقه‌ای

ذخیره‌سازی داده‌های اطلاعات مکانی معضلی بوده که در گذشته سازمان‌ها با آن روبه‌رو بودن و در این زمینه ابزارهای بومی نبوده از همین رو سازمان‌ها مجبور به استفاده از نرم‌افزارهای خارجی غیر ایمن برای مصارفی مانند ثبت و ضبط نقطه جغرافیایی یکسری از پارامترها از قبیل نقشه املاک شهری، پارک‌ها یا معابر در شهرداری بودند که اکنون این محصول این نیاز را مرتفع ساخته است.

در حال حاضر به صورت مستقیم 27 نفر در ارتباط با این محصول مشغول به فعالیت هستند و در حدود 30 مشتری سازمانی بزرگ در ایران داریم که عمدتاً شهرداری‌ها، شرکت‌های برق منطقه‌ای، شرکت‌های آبفا و همچنین از حوزه گردشگری هستند.

 

طراحی شده توسط مهندسین ایرانی

این محصول از ابتدا توسط مهندسین ایرانی طراحی شده و کاملاً بومی است و تمام قابلیت‌هایی که نرم‌افزارهای مشابه خارجی دارد را این محصول از طریق اینترنت و شبکه وب در اختیار کارکنان سازمان یا حتی مردم قرار می‌دهد.

از سال 92 روی این محصول کار می‌شود و دائماً درحال‌توسعه است. توانستیم در بحث نقشه‌های سه‌بعدی ورود کردیم که برای اولین بار است در ایران این موضوع پیاده‌سازی می‌شود.

 

جلوگیری از خروج ارز

این محصول به عنوان نرم‌افزار مرجع توانسته از خروج ارز جلوگیری کند، همچنین برای سال آینده برنامه داریم تا در نمایشگاه جیتکس دبی به عنوان یک محصول دانش‌بنیان و بومی از ایران شرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت سامانه‌های آزاد فناوری اطلاعات ایده‌آل آینده ایرانیان، با اشاره به این‌که حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته خیلی از تیم‌های دانش‌بنیانی را حفظ کند، افزود: تاکنون توانسته‌ایم از حمایت‌های مالی و معنوی معاونت علمی و فناوری بهره بگیریم و همچنان به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان این حمایت‌ها ادامه دارد.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#

 

  • گروه خبری : اخبار,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • کد خبر : 79310

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت