سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 29 مرداد 1401
  • 1400/03/19 - 11:30
  • 1939
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

راه بهینه برای شبکه‌سازی امکانات

رضا بیات*

شبکه‌سازی یکی از اصول مهم استفاده از منابع موجود در کشور است. این کار شروع یک اتفاق خوشایند در شناسایی امکانات موجود و خلاها است. به همین دلیل باید به این اصل مهم در حوزه علمی و فناوری توجه ویژه‌ای شود.

البته چند سالی است که به مدد زیست‌بوم فناوری و نوآوری شبکه‌سازی امکانات مورد اقبال قرار گرفته و این کار در بخش‌های مختلف فناورانه کشور آغاز شده است تا مجموعه های فناور به میدان بیایند و داشته های خود را به اشتراک بگذارند. این کار هم ابزاری برای جمع‌آوری و ساماندهی امکانات موجود در کشور است و هم دسترسی به دارایی ها، منابع، تجهیزات و دانش را تسهیل می‌کند.

یکی از بخش‌هایی که به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه شبکه سازی موفق عمل کرده است، بخش آزمایشگاهی است. این اتفاق با تلاش مدیران و کارشناسان شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مسیر درست و رو به پیشرفت قرار دارد.

افزایش چتر حمایتی معاونت علمی و فناوری برای تامین تجهیزات آزمایشگاهی خاص و گران قیمت برای صنایع دقیق و حمایت از آزمایشگاه‌هایی که توان ارائه خدمات بیشتر در حوزه‌های مختلف را دارند، امری است که می‌تواند به توسعه خدمات آزمایشگاهی کارآمد و اثربخش در رونق پژوهش منجر شود.

این شبکه سازی کمک می‌کند که همه اعضا به خدمات متنوع آزمایشگاهی دسترسی داشته باشند. این کار به بارور شدن ظرفیت‌های نهفته آزمایشگاهی و تحقیقاتی نیز کمک می‌کند. شبکه‌سازی به تسهیل دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی منجر می‌شود. استفاده درست از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور برای توسعه خدمات آزمایشگاهی مزیت دیگر اجرای این طرح است.

آزمایشگاه پویان صنعت نهاد نیز که خدماتی در حوزه آزمایشگاه ابعادی و مترولوژی، آزمایشگاه متالورژی و خواص فلزات و همچنین آزمایشگاه سنجش عملکرد و بررسی عمر بیرینگ ارائه می‌کند؛ تلاش کرده است تجهیزات و امکانات خود را در اختیار دیگر مجموعه های فعال این حوزه قرار دهد و امکانات خود را تقسیم کند. آزمایشگاه ما، در راستای بومی سازی تولید بیرینگ خودرویی اقدام به ایجاد خطوط تولید مطابق با استاندارد جهانی کرده و با توجه به نیاز این صنعت دقیق و حساس، سرمایه گذاری مناسبی در واحد آزمایشگاه انجام داده است.

مجموعه آزمایشگاهی ما آماده همکاری و تعریف پروژه های پژوهشی و فناور با همکاری دانشگاهیان و پژوهشگران، است. برای پیشبرد این کار هم آمادگی داریم خدمات آنالیز را به دانشگاهیان برای اندازه‌گیری‌های دقیق ارائه ‌کنیم که امید است این تعامل، به نزدیکی بیش از پیش صنعت و دانشگاه منجر شود.

*مدیر آزمایشگاه پویان صنعت نهاد عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع: isti.ir

پایان پیام/

  • گروه خبری : اخبار,یادداشت ها,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری
  • کد خبر : 75694

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت