سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
  • 1398/12/07 - 12:12
  • 989
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

روشی نوین برای حذف فلزات سنگین پساب‌ها ارائه شد

محققان دانشگاه شهید چمران اهواز با روشی نوین و فناورانه موفق به حذف فلزات سنگین از پساب‌های صنعتی شدند. از مزایای این روش علاوه برسادگی، ارزان بودن آن برای استفاده در مقیاس صنعتی است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در طرح پژوهشی که آنها با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام دادند از روش الکترواکسیداسیون پالشی بهره بردند که شیوه‌ای جدید در دنیا محسوب می‌شود.

 

ایرج کاظمی نژاد مجری این طرح پژوهشی گفت: ما با اجرای این طرح موفق شدیم آلاینده‌ها را از پساب کارخانه‌ها جدا کنیم تا آب خروجی آنها عاری از فلزات سنگین باشد. الكترواكسيداسيون پالسی به عنوان رهيافتی نوين در حذف آلاينده‌های پساب‌ها مورد استفاده قرار گرفت که روشی توانمند، كارآمد و در عين حال سازگار با محيط، ساده و ارزان بدون نياز به تجهيزات پيچيده است. این روش امكان حذف آلاينده‌ها را در شرايط متعارفی محيط، زمان كم، با كنترل مناسب بازدهی و بدون مصرف انرژی زياد فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: حذف آلاینده‌های مس و نیکل در این طرح مورد نظر بود اما این روش برای تمامی فلزات سنگین با بهینه کردن روش قابلیت اجرا دارد. دو الکترود در این روش استفاده می‌شود و با تولید اکسید آهن جذب فلزات سنگین رخ می‌دهد. پس اگر برای هر عنصری شرایط محلول از نظر غلظت و ph بهینه شود می‌توان آن حذف آن عنصر را انجام داد.

 

با این اقدام محققان و نوسعه این روش می‌توان با هزینه‌ای کمتر شاهد جلوگیری از ورود آلاینده‌ها به محیط زیست باشیم. سالانه فعالیت‌های غیراصولی صنعتی و کشاورزی مقادیر زیادی از ترکیبات آلاینده­ آلی و معدنی را به­طور مستقیم و غیرمستقیم به خاک و آب‌های زیرزمینی وارد می‌کند. این اقدام منجر به آلودگی آنها و در نتیجه وارد شدن به چرخه­ غذایی موجودات زنده می‌شود. همچنین افزایش فعالیت‌های صنعتی آلودگی ناشی از پساب‌های صنعتی به­ویژه در اطراف مراکز صنعتی از جمله عوامل تهدید کننده­ سلامت جامعه به­شمار می‌رود. پس بررسی و مطالعه برای یافتن روشی مناسب و مطلوب برای حذف این آلاینده­ها بسیار ضروری است. از جمله­ مهم­ترین معایب روش‌های موجود در جداسازی آلاینده­‌ها از محیط‌های آبی می­توان به نیاز به تجهیزات پیچیده و گران­قیمت، زمان نسبتاً طولانی فرآیند جداسازی، مصرف انرژی زیاد و بازدهی کم اشاره کرد که این عوامل ­موجب محدودیت بکارگیری این روش­ها در مقیاس صنعتی می‌شود.

پایان پیام/25

اخبار مرتبط:

*دستگاه تصفیه پسآب های صنعتی با قدرت حذف 99 درصد آلاینده ها ساخته شد

*استفاده از باكتری ها برای حذف آلاینده های رنگ در پساب صنعتی

*حذف تركيبات رنگي از پساب هاي صنعتي به كمك نانوجاذب ها

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 49646
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت