سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 09 تیر 1401
  • 1400/12/22 - 09:54
  • 579
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

رونمایی از 3 طرح فناورانه در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی؛ ستاری: کارآمدی پژوهش‌ را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می‌کند

با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف، از 3 طرح فناورانه ارتباط با صنعت رونمایی شد.

سورنا ستاری در آیین رونمایی از طرح‌های ملی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی، آب و محیط زیست، با اشاره به این‌که کاربردی شدن پژوهش‌ها و رفع نیازی از اقتصاد، نیاز به اصلاح فرهنگ دارد، افزود: توسعه یک مفهوم فرهنگی است و اگر فرهنگ توسعه اصلاح شود، بخش های سخت افزار و نرم افزار نیز در پی آن اصلاح می‌شود. روزهای نخست، فرهنگ همکاری یک عضو هیئت علمی دانشگاه با صنعت پژوهش های ارتباط با صنعت در دانشگاه های برجسته نیز کم‌رنگ بود اما اکنون نقش دانشگاه در صنعت پررنگ است. در تمامی دانشگاه های معتبر و شناخته شد دنیا نیز عدد قابل توجهی از رودجه دانشگاه ها، از محل ارتباط با صنعت تامین می‌شود.

 

تغییر فرهنگ دانشگاه‌ها

ستاری ادامه داد: فرهنگ امروز دانشگاه ها با روزهای گذشته متفاوت شده؛ در حالی که محیط پیرامونی دانشگاه در روزهای نخست، ارتباطی با محتوای دانشگاه نداشت، امروز بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق در اطراف دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، یکی از اشتباهات سال های قبل را تکیه به بودجه دولتی برای توسعه پژوهش های کاربردی و مساله محور دانست و گفت: از آن‌جایی‌که ساختار دولت، برای پژوهش کاربردی مناسب نیست، مجری‌گری دولت در پژوهش کاربردی و تجاری، نتیجه مطلوبی ندارد و این امر با سرمایه گذاری بخش خصوصی ممکن می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، توسعه مشارکت بخش خصوصی در دانشگاه و پژوهش ها را حاصل مشارکت دولت در تامین زیرساخت‌ها و تسهیل گری برای بخش خصوصی دانست و گفت: نخستین پروژه خودم را در حوزه نفت در شرکت نارگان آغاز کردم و از این فعالیت، بسیار آموختم. این دانشگاه تصمیم گرفته است در تعامل با شرکت نارگان، در مسیر توسعه پژوهش‌ها حرکت کند، نمودی از فرهنگ جدید توسعه ای است

وی با اشاره به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری ابراز امیدواری کرد: بالندگی این زیست بوم با بیش از ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان، ۱۵۰۰ شرکت خلاق و شتابدهنده ها، کارخانه های نوآوری و خانه های خلاق، ادامه یابد و به کشور کمک کند.

 

رونمایی از 3 پژوهش فناورانه

در این مراسم از لایسنس یا بسته‌های دانش فنی شامل مدارک و محاسبات راه اندازی واحدهای  پروپیلن و پلی اتیلن رونمایی شد. این بسته‌ها با همکاری متخصصان داخلی طراحی شده است که با کمک آن‌ها می‌توان واحدهای یادشده را در کشور به صورت خودکفا راه اندازی کرد.

همچنین واحد کاندیشن مانیتورینگ تجهیزات رفت و برگشتی نفت و گاز، طرح فناورانه دیگری بود که رونمایی شد. این مجموعه شامل یک سخت افزار و دو نرم افزار صنعتی است که سخت افزار، داده را از حسگر نصب شده در کمپرسور دریافت و برای تحلیل های لازم به نرم افزار ارسال می‌کند

سومین طرح فناورانه، پایلوت واحد تصفیه پساب به روش الکترواکسیداسیون است که پایلوت آن، قابلیت تصفیه ۲۰ مترمکعب پساب در ساعت را دارد.

در تصفیه پساب های صنعتی سه روش فیزیکی شیمسایی و بیولوژیکی کاربرد دارد اما در پساب های صنعتی از تلفیق روش های الکتریکی و شیمیایی استفاده می شود تا ترکیب شیمیایی پساب هایی که با میکروارگانیسم ها امکان تجزیه‌شان وجود ندارد بشکند و به ترکیبات قابل دفع شکسته شود.

این طرح در صنایع شیمیایی، رنگرزی، کاغذ، پلیمر و پتروشیمی قابلیت استفاده دارد و با انجام حمایت ها پایلوت نیمه صنعتی آن به اجرا می رسد.

 

توسعه فناوری‌های هوشمند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری همچنین به شرکت شرکت طراحی شبیه سازی هوشمند شریف رفت و با فعالان فناور این شرکت دانش‌بنیان به گفت و گو نشست. این شرکت دانش‌‌بنیان در حوزه تجهیزات هوشمند، رصد و تحلیل بازارهای مالی و پایش فعالیت می‌کند.

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

24#

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,حوزه ریاست,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان,معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری,معاونت سیاستگذاری و توسعه
  • کد خبر : 82743

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت