سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 04 بهمن 1400
  • 1398/11/06 - 14:48
  • 525
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

زمینه آشنایی پژوهشگران با مدل‌سازی منطقه‌ای اقیانوسی فراهم شد

عملیات میدانی در دریا دشواری و هزینه‌های بالایی دارد. به همین دلیل مدل‌سازی کامپیوتری پدیده‌های اقیانوسی در این حوزه اهمیت زیادی دارد. با توجه به این موضوع با حمایت گروه توسعه فناوری‌های دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کارگاه آموزشی در 3 روز برای ارتقای سطح فعالیت‌های این حوزه برگزار می‌شود.

این دوره 9 تا 11 بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود و برای شرکت‌کنندگانی مناسب است که آشنایی مقدماتی با مفاهیم اقیانوس‌شناسی و مدل‌سازی دریایی دارند. بنابراین اساتید و دانشجویان رشته‌های مهندسی دریا، مهندسی سواحل و سازه‌های دریایی، فیزیک دریا و اقیانوس‌شناسی  می‌توانند از این کارگاه سه روزه بهره لازم را ببرند.

آشنایی با مدل‌سازی و مدل‌های اقیانوسی، بارگذاری ROMS و آشنایی با سیستم مدیریت ورژن‌های کد با svn، کامپایل کردن نمونه آزمایشی در حالت سری و موازی و به تصویر کشیدن نتایج خروجی برخی از محورهای این دوره آموزشی است.

 

بر اساس این گزارش، مدل‌های دریایی خود انواع مختلفی دارند که هر یک کارکردها، محدودیت‌ها و نقاط قوت مخصوص به خود را دارا هستند. به عنوان مثال مدل‌های منطقه‌ای در مقیاس خورها، ساحلی و فراساحلی فلات قاره کاربرد دارند. اما در این میان مدل منبع-باز (ROMS) یکی از پرکاربردترین مدل‌های اقیانوسی و دارای مجمع تبادل نظر فعال با هزاران کاربر ثبت شده است و از این نظر بر مدل‌های مشابه برتری دارد.

 این دوره با حمایت  گروه توسعه فناوری‌های دریایی  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شتابدهنده دریایی بادبان برگزار می‌شود. متقاضیان برای ثبت نام و شرکت در دوره می‌توانند با شماره 66059435 تماس داشته باشند.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25


اخبار مرتبط:

* اقیانوس شناسی؛ رشته‌ای نوپا اما پرجاذبه

* جریان آب تنگه هرمز مدلسازی شد


 

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 48972
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت