سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 28 مهر 1400
  • 1399/02/06 - 09:41
  • 631
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

زیست‌بوم فناوری و نوآوری سلول‌های بنیادی جوان‌تر می‌شود

دانش‌آموزان آینده‌سازان زیست بوم فناوری و نوآوری هستند. آنها با فعالیت‌های فناورانه خود نگاهی نو را به این زیت بوم تزریق می‌کنند. با یان نگاه ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی تربیت و پرورش این نسل را در پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی مد نظر قرار داده است.

 

 

اتکاء بر نیروی فعال زیست بوم فناوری و نوآوری در سال‌های اخیر گسترش یافته است. نیرویی که با دستاوردهای علمی و فناورانه‌ خود در رونق اقتصاد و رهایی از نفت تاثیرگذار بوده‌اند. در حوزه‌های گوناگون شاهد رونق این زیست بوم در کشور بوده‌ایم. سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی یکی از حوزه‌ایی است که در چند سال گذشته اتفاقات خوبی در آن رقم خورد. به گونه‌ای که در مدت 6 سال رتبه علمی کشور در این حوزه به صورت چشمگیری ارتقاء یافت و در حال حاضر در جایگاه سیزدهم سطح بین المللی قرار داریم. همه این اتفاقات به مدد فعالیت نیروی انسانی در این حوزه شکل گرفته است.

 

اما ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی برای گسترش فعالیت‌ها در این حوزه برنامه‌ها دارد. حمایت از محققان جوان و رساله‌های دکتری یکی از این برنامه‌ها است که در سال گذشته دنبال شد و در سال جاری نیز ستاد روی این موضوع تمرکز دارد تا از این طریق انجام تحقیقات هدفمند شود و شاهد تاثیرگذاری بیشتر آنها باشیم.

البته ایجاد و راه اندازی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی نیز اقدامی دیگر است تا تربیت و پرورش نیروی انسانی در این حوزه سرعت گیرد. به گونه‌ای که به زودی در شمال غرب و شرق کشور با حمایت ستاد این پژوهش سراها ایجاد می‌شود.

به گفته امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ، قرارداد ایجاد این پژوهش‌سراها منعقد و وارد مرحله اجرایی شده است. سلول‌های بنیادی دانش آینده است و با توجه به توانمندی‌هایمان می‌توانیم به خوبی در این حوزه پیشرفت داشته باشیم. پژوهش سراهای دانش آموزی نیز مکانی برای تربیت و پرورش آینده سازان این حوزه محسوب می‌شود. به زودی با راه اندازی آنها در بجنورد و سلماس شاهد رونق فعالیت‌های دانش آموزی می‌شویم.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

 

اخبار مرتبط:

*تربیت آینده‌سازان سلول‌های بنیادی در پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی

*راه اندازی ۳ پژوهشسرای دانش آموزی سلول بنیادی تا پایان امسال

 

 

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 50579
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت