سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 13 آذر 1400
  • 1399/01/20 - 14:03
  • 1025
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛

سرآمدان علمی برای حضور در دوره های مطالعاتی حمایت شدند

فدراسیون سرآمدان علمی ایران با هدف تشویق دستاوردهای علمی معتبر، شناسایی و حمایت از سرآمدان علمی کشور، ارتقاء کیفیت پژوهش و دستیابی مرجعیت علمی کشور در سال 1394 توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شد. پرداخت پژوهانه و حمایت از سرآمدان علمی و محققان کشور، از جمله محورهای اصلی فعالیت این نهاد در سال 1398 بود.

 

 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال 1398 چهارمین دوره انتخاب سرآمدان علمی با موفقیت به اتمام رسید. تعداد 77 نفر از اعضاء هیأت علمی موسسات آموزشی و پژوهشی کشور، بعنوان سرآمد علمی در قالب 2 گروه الف (52 نفر) و ب (25 نفر) شناسایی و معرفی شدند و به آنها پژوهانه و گرنت خدمات شبکه آزمایشگاهی پرداخت شده است. همچنین به این محققان حمایت جذب محقق پسادکتری تعلق گرفته است.

 

 

پرداخت پژوهانه در سال 1398

 

شرایط ضروری جهت ارزیابی اولیه بعنوان سرآمد علمی در سال 1398 موارد مختلفی را در بر گرفت، چاپ حداقل یک مقاله به‌عنوان نویسنده مسئول در فهرست نشریات برتر در سال‌های 2016-2018 از جمله این شرایط بود. همچنین کاندید سرآمد علمی باید  عضو هیأت علمی موسسات علمی، پژوهشی کشور باشد.

 

این مرکز، برای ارزیابی اولیه، تعداد 114 نشریه برتر را مبنا قرار داد و فهرست مقالات کشور ایران در بازه زمانی فوق از پایگاه داده Web Of Science را استخراج کرد. در این دوره اطلاعات بیش از 1200 مقاله (بیش از 2000 نفر مقاله) گردآوری شد. در مرحله بعد اطلاعات محققان دارای شرایط بالا، از این پایگاه استخراج شدند. این اطلاعات شامل شاخص اچ، میانگین استنادات مقالات، سن علمی، استنادات از نشریات برتر و ... بوده است. در انتها نیز افراد امتیازدهی و 77 نفر با توجه به اعتبار علمی کسب شده، به‌عنوان سرآمدان علمی سال 1398 (دوره چهارم) انتخاب و معرفی شدند. فدراسیون به سرآمدان علمی دوره چهارم در مجموع مبلغ 22150 میلیون ریال به‌عنوان پژوهانه پرداخت کرده است.

 

 

تشویق دستاوردهای علمی معتبر

 همچنین فدراسیون سرآمدان علمی ایران برای ارتقاء کیفیت علمی کشور از دستاوردهای علمی معتبر در سال 1398 حمایت به عمل آورد.  بر اساس آیین نامه این فدراسیون، حمایت از مقالات منتشر شده در نشریات برتر و حمایت از حضور در دوره‌های مطالعاتی معتبر خارجی، بخشی از حمایت‌های در نظر گرفته شده در این طرح را شامل شد. همچنین بر اساس این طرح از برگزاری رویدادهای داخلی معتبر،شرکت در کنگره‌های معتبر بین المللی و از جذب محقق پسادکتری نیز حمایت به عمل آمد. در سال  1398 با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بالغ بر 45600 میلیون ریال حمایت تشویقی به انواع دستاورد و فعالیت‌های علمی معتبر پرداخت شده است. ذکر این نکته ضروری است که این حمایت‌ها ویژه سرآمدان علمی نمی‌باشد و تمامی محققان کشور با رعایت شرایط آیین‌نامه می‌توانند از این حمایت‌ها استفاده کنند.

 

انتخاب سرآمدان علمی در سال 1398 از 13 استان کشور

سرآمدان علمی در سال 1398، از 13 استان و 30 موسسه تحقیقاتی و پژوهشی کشور انتخاب شده‌اند. به سرآمدان گروه الف (50 نفر) متناسب با امتیاز آنها پژوهانه نقدی از 250 تا 500 میلیون ریال و افراد گروه ب 200 میلیون ریال پرداخت شده است. در مجموع در دوره چهارم مبلغ 22150 میلیون ریال (معادل دو میلیارد و دویست و پانزده میلیون تومان) پژوهانه به سرآمدان علمی پرداخت شده و برای هر کدام از این افراد مبلغ 50 میلیون ریال گرنت استفاده از خدمات شبکه ازمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تخصیص داده شده است.

حمایت از مقالات منتشر شده در نشریات برتر

از ابتدای شروع فعالیت، فدراسیون سرآمدان علمی ایران، تعداد 114 نشریه را از ترکیب 2 گروه نشریه انتخاب کرده است.گروه اول 62 نشریه را شامل می‌شود که براساس 2 شاخص آیگن و ضریب تأثیر نشریات انتخاب شده‌اند. گروه دوم  نیز شامل 85 نشریه است.  این نشریات توسط موسسه نیچر به‌عنوان نشریات برتر در سطح جهانی انتخاب و معرفی شده‌اند. از اجتماع این 2 گروه تعداد 114 نشریه (برخی نشریات بین 2 گروه مشترک می‌باشند) به‌عنوان نشریات برتر انتخاب و در 4 گروه الف، ب، ج و د دسته‌بندی شده‌اند. از ابتدای سال 2019 به نشریات گروه‌های الف تا ج به ترتیب 400، 150 و 50 میلیون ریال حمایت تشویقی پرداخت شده است. به نشریات گروه ج صرفا امتیاز جهت اعتباردهی علمی سرآمدان تعلق می‌گیرد و حمایت تشویقی نقدی پرداخت نمی‌شود. این حمایت‌ها، به نویسندگانی که در مقالات خود از آدرس موسسات ایرانی استفاده کنند پرداخت می‌شود. در سال 1398 به تعداد 47 مقاله مبلغ 4250 میلیون ریال تشویقی پرداخت شده است.

 

حمایت از حضور در دوره‌های مطالعاتی معتبر خارجی در سال 1398

فدراسیون برای افزایش تعاملات بین‌اللملی، از محققان و پژوهشگران کشور برای حضور نزد افراد معتبر بین‌المللی مانند برندگان جوایز نوبل، فیلدز، کاولی، مصطفی، ... و یا نویسندگان مقالات نشریات برتر (مانند نیچر و ساینس) حمایت می‌کند. این حمایت‌ها به اعضاء هیأت علمی و دانشجویان مقطع دکتری تخصصی پرداخت می‌شود. میزان این حمایت‌ها براساس اعتبار استاد میزبان (فرد معتبر خارجی که محقق ایرانی در آزمایشگاه تحقیقاتی وی حاضر خواهد شد) در 3 گروه الف، ب و ج دسته بندی می‌شوند.

گروه الف، برندگان جوایز معتبر مانند نوبل و ... هستند. گروه ب نویسندگان مقاله در نشریات برتر گروه الف (نیچر و ساینس) می‌یاشند. گروه ج نیز نویسندگان مقاله در نشریات برتر گروه ب هستند. در سال 1398 تعداد 92 نفر از محققان کشور نزد افراد معتبر بین‌المللی به صورت دوره‌های کوتاه مدت حضور داشته و برای انجام تحقیقات از امکانات و توانمندی‌های این موسسات استفاده کرده‌ند.

 

حمایت از برگزاری رویدادهای داخلی معتبر

فدراسیون برای افزایش تعامل و نشست‌های علمی از موسسات داخلی که اقدام به برگزاری کنگره‌های معتبر با حضور محققان معتبر بین المللی می‌کند. این حمایت‌ها متناسب به اعتبار افراد مدعو به دبیر کنگره‌ و بابت مواردی مانند هزینه ایاب و ذهاب، هزینه اقامت، کمک‌ به برگزاری کنگره و ... پرداخت می‌شود.

در سال 1389  26 محقق معتبر جهانی در 5 رویداد داخلی شرکت کرده و به ارائه سخنرانی و برگزاری نشست‌های علمی پرداختند. فدراسیون بیش از 1840 میلیون ریال به دبیرخانه این کنگره‌ها تشویقی پرداخت کرده است.

 

 

پایان پیام/33

 

اخبار مرتبط:

 

معرفی ۷۷ محقق کشور به عنوان سرآمدان علمی

حمایت فدراسیون سرآمدان علمی ایران از پژوهشگران پسادکتری

بیش از 75 «سرآمد علمی» حمایت شدند

سه عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در فهرست سرآمدان علمی کشور قرار گرفتند

حمایت از فارغ‌التحصیلان دکتری برای ارتقای کیفیت پژوهش

 

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری,معاونت سیاستگذاری و توسعه
  • کد خبر : 50288
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت