سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 04 بهمن 1400
  • 1398/12/11 - 12:21
  • 742
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

سلول‌ها سلامتی هدیه می‌دهند

این روزها علم و فناوری به وجوه مختلف زندگی نفوذ کرده است. وابستگی به این حوزه غیرقابل انکار است. سالانه محققان مقالات علمی بسیاری تولید می‌کنند اما نکته مهم تبدیل آنها به محصول و دستاوردی است که در زندگی مردم نمود داشته باشد.

تولید علم در ایران نیز در بسیاری از حوزه‌های علمی به خوبی انجام می‌شود به عنوان نمونه رتبه نخست منطقه در زمینه تولید علم سلول‌های بنیادی در منطقه جایگاه نخست از آن کشورمان است. اما به چه میزان این علم به محصولات کاربردی و فناورانه تبدیل می‌شود موضوعی مهم تر است. خوشبختانه در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با قرار گرفتن در مسیری درست گام‌های خوبی برداشته شده است.

زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه در حال شکوفایی است و برای رونق آن اقدامات مختلفی انجام شده است. ایجاد مراکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی یکی از اقدامات در این راستا است. ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری از راه اندازی این مراکز حمایت می‌کند تا شاهد ورود محصولات فناورانه بیشتری به بازار باشیم.

 

راه اندازی این مراکز در این حوزه که با سلامتی انسان‌ها سروکار دارد، اقدامی مهم است. در این مراکز هسته‌های فناور، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و افراد صاحب ایده مستقر هستند تا در زیر این سقف برای تولید محصول فناورانه خود و ورود آن به بازار تلاش بیشتری انجام دهند.

سلول‌ها در دنیای امروز با اینکه کوچک اند اما حرف‌های بسیار و بزرگی برای گفتن دارند. اگر صحبت از سلول‌های بنیادی باشد این حرف‌ها در حد درمان بیماری‌های سخت می‌شود. سلول درمانی این روزها امید بسیاری را برای درمان افزایش داده است.

پس ایده‌های فناورانه در این مراکز پرورش می‌یابند و تبدیل به یک محصول کاربردی می‌شوند. محصولاتی که تولیدشان امید بیماران است. تیم‌ها و افراد دارای خلاقیت و نوآوری در این مراکز جمع شده‌اند تا ورود محصولات دانش‌بنیان به بازار با سرعت بیشتری انجام شود.

 تا کنون 6 مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در  تهران (2 مرکز)، تبریز، شیراز، کرمان، یزد راه اندازی شده است که همگی در تلاش برای شکوفایی و رونق زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه هستند. البته 2 مرکز دیگر نیز به زودی راه اندازی می شود تا بر شتاب این حرکت افزوده شود.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

 

اخبار مرتبط:

* راه اندازی مرکز جامع سلول بنیادی در یزد و خوزستان

* راه‌اندازی فاز اول بزرگترین مرکز جامع سلول‌های بنیادی دانشگاهی در تهران

* رشد شتابان ایران در پیوند سلول‌های بنیادی خون ساز

* حوزه سلول‌های بنیادی با شتاب رشد کرد

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 49702
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت