سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 11 تیر 1401
  • 1398/11/27 - 15:03
  • 598
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

سمینار ملی زبان‌شناسی شناختی برگزار می‌شود

دومین سمینار ملی زبان‌شناسی شناختی با هدف توسعه و گسترش هرچه بهتر این مکتب با حضور اساتید متخصص در این رشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی 6 اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود.

این رویداد ملی به مدت یک روز و با مشارکت دانشگاه تربیت مدرس و موسسه آموزش عالی علوم شناختی  برگزار می‌شود.  9 تن از اساتید در رابطه با مباحث زبان‌شناسی شناختی و مطالعات دینی، جایگاه زبان‌شناسی شناختی در توانبخشی، مطالعات الکتروفیزیولوژیک فرآیندهای مغزی پردازش زبان، معنی‌شناسی از منظر شناختی و مبحث استعاره در زبان‌شناسی شناختی و همچنین ایده‌پردازی درخصوص مطالعات آزمایشگاهی استعاره سخنرانی می‌کنند.

 

نخستین سمینار زبان‌شناسی شناختی سال گذشته هم زمان با هفتۀ آگاهی از مغز با حمایت ستاد در دانشگاه تربیت مدرس برگزار و با  استقبال گسترده اساتید و دانشجویان از رشته‌های زبان‌شناسی، روانشناسی، فلسفه و دیگر رشته‌ها روبرو شد.


زبان‌شناسی شناختی یکی از مکاتب نوین زبان‌شناسی است که ریشه در مباحث زبانی مطرح در دهه‌های 1960 و 1970 دارد. با وجود اینکه مدت زیادی از عمر زبان‌شناسی شناختی سپری نمی‌شود اما این مکتب به یکی از مهمترین مکاتب زبان‌شناسی تبدیل شده و توانسته است با علوم دیگر مانند روانشناسی، عصب‌شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه تعامل برقرار کند.

 

با گسترش علوم شناختی به ویژه از ابتدای قرن 21 در گروه‌های زبان‌شناسی‌، در اکثر دانشگاه‌های معتبر اروپا، امریکا و استرالیا زبان‌شناسی شناختی تدریس می‌شود و در این زمینه پژوهش‌های بسیاری نیز انجام شده است.

در ایران نیز در حال حاضر در موسسه آموزش عالی علوم شناختی و دانشگاه تربیت مدرس به صورت رسمی با مجوز وزارت علوم در رشته زبان‌شناسی شناختی در مقطع دکتری دانشجو پذیرفته می‌شود و اساتیدی  نیز در دیگر دانشگاه‌ها به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت دارند، همچنین پژوهش‌های متعددی در حوزۀ زبان‌شناسی شناختی در کشورمان صورت گرفته است.چ

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

پایان پیام/25

اخبار مرتبط:

* زبان‌شناسی شناختی چیست

* حمایت از طرح‌های پژوهشی علوم شناختی شتاب می‌گیرد

* فراخوان حمایت از طرح‌های پژوهشی حوزه علوم شناختی منتشر شد

 

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 49401
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت