سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
  • 1398/12/06 - 11:47
  • 1642
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

شرط بقاء

سید احمد ظهیر میردامادی*


لزوم پیاده‌سازی استاندارد ISO/IEC17025 در ارائه خدمات و تجهیزات آزمایشگاهی جزء شرایط لازم برای بقاء یک آزمایشگاه است و عدم استقرار ISO/IEC 17025 در بلندمدت برای هر آزمایشگاه، باعث حذف آن از عرصه رقابت خواهد شد.


برآوردن تغییرات در الزامات و مقررات دولتی و صنعتی جهت انجام آزمون‌ها، سهولت در استفاده از نتایج آزمون، مشاوره در استقرار و پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه، انجام محاسبات تخمین عدم‌قطعیت، تأیید روش‌های آزمون، نگهداری از سیستم‌های مستقر شده، مشخص‌شدن وظایف مدیران، ممیزی داخلی و بهبود مستمر وضعیت آزمایشگاه از جمله مزایای استفاده از استاندارد ISO/IEC17025 است.


مدیریت و برنامه‌ریزی، یکی از ملزومات کار آزمایشگاهی است و یک مدیر کاردان باید بتواند در دنیای امروز که یک دنیای برنامه‌ریزی است فناوری را به‌راحتی و با برنامه‌ریزی خریداری کند.


استفاده از استاندارد ISO/IEC17025 برای آزمایشگاه هزینه دارد؛ اما به‌صرفه بودن این هزینه بستگی به نوع فعالیت آزمایشگاه و زاویه دید مدیران آزمایشگاهی خواهد داشت.آزمایشگاه‌ها باید زمانی از استاندارد ISO/IEC17025 استفاده کنند که مطمئن شوند دارای ارزش افزوده برای آن‌ها هست، تمامی مباحث استانداردسازی بر عهده مدیران آزمایشگاه است و آن‌ها باید تمامی فرآیندهای آن را مدیریت کنند.


چارچوب پیاده‌سازی دامنه یک آزمایشگاه و همین‌طور چیدمان کارکنان، نیاز به یک سازوکار دارد که مدیران آزمایشگاه‌ها می‌توانند با استفاده از تجربه شبکه آزمایشگاهی در زمینه استقرار استاندارد از این حمایت بهره‌مند شوند.


مراکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد با حمایت شبکه آزمایشگاهی فناوی‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توانند از یک قالب درخواست برای پیاده‌سازی استاندارد در آزمایشگاه‌ها ا ستفاده کنند.


دبیر کارگروه استاندارد شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمب و فناوری ریاست جمهوری*
پایان پیام/23

 

 

  • گروه خبری : اخبار,یادداشت ها
  • کد خبر : 49607
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت