سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 09 آذر 1400
  • 1398/01/18 - 09:00
  • 1723
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

مدیریت هوشمندانه ظرفیت‌های موجود زیست‌فناوری در کشور

محمد طهوری
رییس گروه پژوهش،زیرساخت وفناوری ستادزیست‌فناوری

برای رسیدن به رتبه نخست علم و فناوری در منطقه و افزایش سهم موثر ثمردهی اقتصادی و ارزش افزوده از محل ظرفیت های علمی، نیاز است که هماهنگ و همه جانبه متکی بر تقسیم کار ملی حرکت کنیم. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده مفید از منابع محدود، نیازمند اقدام برنامه ریزی شده متناسب با ظرفیت های آمایش سرزمینی، اقلیمی و پتانسیل های

منحصر به فرد در کشور و مدیریت هوشمندانه ظرفیت منابع انسانی و دانشی است.

یکی از اقدامات مهم برای هماهنگ سازی و افزایش بهره وری ظرفیت ها و فعالیت های حوزه فناوری زیستی در سطح کشور، تعیین اولویت های تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و یکپارچه سازی آن به

منظور جلوگیری از تعدد تحقیقات بر روی موضوعات واحد و نیز شناسایی موضوعات مهم است.

در حال حاضر در دانشگاه های ممتاز خارج از کشور نیز برای اینکه از ظرفیت های علمی هر دانشگاه به درستی استفاده شود این اتفاق می افتد. به عنوان مثال در کانادا نیز مشخص است که اگر کسی می خواهد راجع به جلبک کار کند باید در چه دانشگاه هایی پژوهش خود را انجام دهد. این موضوع اثربخشی تحقیقات را افزایش می دهد و می تواند برای سرمایه گذاری مفیدتر واقع شود.

ستاد توسعه زیست فناوری از آنجا که حمایت، هدایت و هماهنگی موسسات و مراکز فعال و مرتبط با زیست فناوری را بر عهده دارد با اهتمام به ظرفیت های فکری نسبت به تهیه اطلس ظرفیت های علمی و فناورانه حوزه زیست فناوری در کشور اقدام کرده است تا با مدیریت درست و پیگیری ماموریت محوری در هر واحد علمی، بر یک عرصه اولویت دار اختصاصی امکان حمایت های هدفمند اعتباری را فراهم کند.

 

منبع: isti.ir

پایان پیام/

  • گروه خبری : اخبار,یادداشت ها
  • کد خبر : 43219
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت