سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 04 بهمن 1400
  • 1399/02/08 - 12:37
  • 1002
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نانو الیاف «ایران‌ساخت» از ورود آلاینده‌ها به محیط‌زیست جلوگیری می‌کند

یکی از شرکت‌های دانش بنیان فناوری تولید نانو الیاف را در کشور بومی کرده است. برای تولید این الیاف به فناوری پیشرفته‌ای نیاز است. این شرکت فناور با استفاده از این نانو الیاف 2 محصول دانش بنیان تولید می‌کند و یک خدمت نیز به تولید کننده‌ها ارائه می‌دهد.

 

یکی از این محصولات دانش بنیان فیلترهای صنعتی است که در حال حاضر بیش از 600 مجموعه صنعتی در کشور از آن استفاده می‌کنند و به وسیله آن از ورود مواد آلاینده و ریزگرد تولید شده توسط این صنایع به محیط زیست جلوگیری می‌شود. سید امیر حسین تقوی مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو فناوران خاور گفت: صنایع گوناگون با فعالیت خود آلاینده‌ها را وارد محیط زیست می‌کنند اما ما با استفاده از نانو الیاف، فیلترهای صنعتی تولید کردیم که از ورود این آلاینده‌ها و ریزگردها به محیط زیست جلوگیری می‌شود.  این فیلترها قدرت جذب بالایی دارند و قادر هستند ذرات با قطر کمتر از 2.5 میکرون را جذب کنند.  این محصول در صنایع مختلف مانند فولاد، سیمان و آرد کاربرد دارد. همچنین بیش از 600 کارخانه بزرگ صنعتی در کشور از این محصول استفاده می‌کنند.

 

تقوی درباره محصول بعدی این شرکت دانش بنیان گفت: نانو ماسک‌های تنفسی سوپاپ دار محصول بعدی است که تولید می‌کنیم. این ماسک‌ها در انواع N99 و N95 تولید می‌شود. ماسک‌های سوپاپ دار از چند لایه تشکیل شده‌اند. این محصول علاوه بر وجود لایه میکروفیلتر حاوی لایه نانو الیاف با قطر کمتر از 100 نانومتر است. این لایه از ورود ذرات مضر میکرونی به دستگاه تنفسی جلوگیری می‌کند. با شیوع کرونا در کشور و نیاز به این محصول قدرت تولید را افزایش دادیم و 60 تا 70 هزار ماسک در هفته تولید داریم.

 

وی همچنین بیان کرد: از آنجا که تولید نانو الیاف نیاز به فناوری پیشرفته و دستگاه الکتروریسی دارد. ما موفق به ساخت این دستگاه شدیم و پس از آن با این دستگاه ساخت فیلترهای نانویی انجام شد. این نانو الیاف‌ها علاوه بر صنایع در حوزه پزشکی هم کاربرد دارد. همچنین صادرات محصول به پاکستان، عراق و چین را داشته ایم  و با فعالیت شرکت برای بیش از 100 نفر شغل ایجاد شده است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/25

اخبار مرتبط:

* زنجیره ساخت دستگاه‌های تولید انواع ماسک در کشور تکمیل شد

* تولید ماسک‌های نانو فیلتر

* تولید ۴۰۰ هزار فیلتر نانویی ماسک‌های بیمارستانی N95

 

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری
  • کد خبر : 50645
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت