سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 08 آذر 1400
  • 1400/07/03 - 11:05
  • 231
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نوآوری‌های حوزه آب و خشکسالی با تلاش 25 مجموعه توسعه یافت

با ایجاد 25 مرکز نوآوری در کشور، خلاقیت‌ها، ایده‌ها و فناوری‌های نو به گسترش حوزه آب و خشکسالی کمک کرد.

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 25 مرکز نوآوری در حوزه آب و خشکسالی شکل گرفت تا فضا برای ورود خلاقیت‌ها و ایده‌های کاربردی به این صنعت فراهم شود. ایده‌هایی که می‌توانند پاسخی باشند به چالش‌های این حوزه.

بسیاری دره سیلیکون آمریکا را نماد مدرن‌ترین مرکز نوآوری دنیا می‌دانند. نخستین جایی که روند همکاری کارآفرینان در آن کلید خورد و الگویی شد برای دیگر کشورها که به این حوزه ورود کنند. در ایران نیز در یک جهش بی‌سابقه و با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یکی از پیشتازان توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری، این مراکز با سرعت بالایی در نقاط مختلف کشور شکل گرفتند و رشد کردند.

مراکز نوآوری ایجاد شدند تا روند تزریق نوآوری‌ها و ایده‌های نو به عرصه‌های فناورانه سرعت گیرد و با شتاب منطقی به پیش براند. یکی از صنایعی که نیازمند به کارگیری نوآوری‌ها است، صنعت آب و خشکسالی است. حوزه‌ای که با استفاده از فناوری‌های نوین در مسیر توسعه یافتگی قرار می‌گیرد و درصدد رفع چالش های موجود برمی‌آید.

مراکز نوآوری شامل تیم‌هایی از افراد و سایت‌هایی هستند که به‌عنوان قطب فناوری و نوآوری شناخته می‌شوند و هدف آن‌ها ایجاد زیست‌بومی از استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذاران، فروشندگان و موسسات آکادمیک و دانشگاهی است که قطب‌های نوآوری را ایجاد می‌کنند.

کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با حمایت از شکل گیری 25 مرکز نوآوری در این حوزه در تلاش است تا مسیر ورود نوآوری‌ها به این صنعت را تسهیل کند.

پارک علم و فناوری هرمزگان، مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری تربت جام، شرکت سام آرین اکسیر، دانشگاه فردوسی مشهد، شهرداری تهران، شرکت سرمایه گذاران تکوست، شرکت دانش بنیان سبوی دانش پارسیان، دانشگاه فسا، دانشگاه دامغان، دانشگاه صنعتی قم و دانشگاه صنعتی ارومیه از جمله این مراکز هستند.

همچنین دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان، دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر، دانشگاه خلیج فارس، پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان بروجن، مرکز آموزش عالی کاشمر، دانشگاه شهید چمران اهواز، پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان، پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در دانشگاه  پیام نور واحد هشترود، پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در دانشگاه پیام نور واحد عجب شیر، پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در دانشگاه  پیام نور واحد ملکان، دانشگاه یزد، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، شرکت شبکه فرا پیوند دانش بنیان و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان نیز در این لیست قرار گرفته‌اند.

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#23

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 77624
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت