سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 13 آذر 1400
  • 1398/11/26 - 11:59
  • 671
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

نیازهای فناورانه صنایع تخمیری شناسایی و تأمین می‌شود

صنعت اتانول و خمیرمایه یکی از صنایع مادر در حوزه زیست‌فناوری است. صنعتی که در ایران جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و با وجود ظرفیت‌های خوبی که دارد هنوز یکی از حلقه‌های مفقوده این عرصه کاربردی است.

 ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم برای شناسایی ظرفیت‌های موجود این صنعت در کشور اقدام به برگزاری رویداد تخصصی نیازهای فناورانه صنایع تخمیری کرده است.

واحدهای صنعتی تولید اتانول و خمیرمایه، به عنوان صنایع مادر بیوتکنولوژی، ورود کشور به عرصۀ تولید انبوهی از محصولات مفید را تضمین می کنند. صنایع تولید اتانول زیستی نیاز استراتژیک کشور و درگاه ورود به عرصۀ بیوتکنولوژی صنعتی است.

هم اکنون، در این صنعت، فرآیندهای تخمیر محصولات کشاورزی (به ویژه ملاس نیشکر) به طور ناقص طی می‌شود و حجم انبوهی از مواد نیمه فرآیند شده، با عنوان پسماند و پساب بوجود می‌آورد و مجموعه‌ای از مشکلات محیط زیستی و اقتصادی را بر جای می‌گذارد. از میان برداشتن موانع اقتصادی و محیط زیستی بر سر راه توسعه صنایع تخمیری و تولید اتانول و خمیر مایه بسیار با اهمیت است.

بر همین مبنا ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رویداد «نیازهای فناورانه صنایع تخمیری» را 21 اسفندماه امسال به میزبانی صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌کند.

همه پژوهشگران، فناوران و صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در این طرح مشارکت کنند و طرح‌های خود را تا 11 اسفندماه امسال به کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال کنند. متقاضیان برای کسب اطلاعاتن بیشتر به آدرس اینترنتی http://biodc.isti.ir/?pageid=1528&newsview=49290 مراجعه کنند.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

اخبار مرتبط:

صنعت تخمير از خانه تا كارخانه

موانع موجود برسر راه کارخانجات صنایع تخمیری رفع می شود

ضرورت استفاده از شتاب دهنده ها در صنایع تخمیری

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 49366
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت