سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 29 مرداد 1401
  • 1396/09/18 - 11:23
  • 2052
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با حمایت معاونت علمی؛

پانزدهمین دورۀ چالش بین‌المللی ببراس برگزار می‌شود

پانزدهمین دورۀ چالش بین‌المللی ببراس‌ در ایران با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 25 تا 30 آذرماه 96 برگزار می‌شود.پانزدهمین دورۀ چالش بین‌المللی ببراس‌ در ایران با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 25 تا 30 آذرماه 96 برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پانزدهمین دورۀ چالش بین‌المللی ببراس‌ در ایران برای دانش آموزان چهارم ابتدایی تا پیش دانشگاهی؛ به‌وسیلۀ مؤسسۀ فرهنگی فاطمی و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نیز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) 25 تا 30 آذرماه 96 برگزار می‌شود.
چالش ببراس یک مسابقۀ ترویجی آنلاین است که با هدف آشنا کردن دانش‌آموزان با مفاهیم علوم رایانه و تفکر رایانشی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. این ابتکار جهانی می‌کوشد در قالب چالشی انگیزشی، فرصت توجه به علوم رایانه و تفکر رایانشی را برای مخاطبانش در سراسر جهان فراهم کند.
چالش ببراس شامل مجموعه‌ای از مسئله‌های کوتاه و نیمه‌بلند تعاملی یا چندگزینه‌ای است که معماهای ببراس (Bebras Tasks) نامیده می‌شوند. این مسئله‌ها ارتباط تنگاتنگی با مفاهیم علوم رایانه دارند؛ با این حال، دانش‌آموزان حتی در دورۀ ابتدایی هم می‌توانند آن‌ها را بدون داشتن دانش قبلی در علوم رایانه حل کنند.
در واقع، معماهای ببراس بدون آن که دانش‌آموزان را درگیر مسئله‌های پیچیدۀ فنی کنند، آن‌ها را با جنبه‌هایی از تفکر رایانشی و مفاهیمی از علوم رایانه مانند اطلاعات، ساختارهای گسسته، محاسبات و پردازش داده‌ها و روش‌های الگوریتمی آشنا می‌کنند.

تاریخچۀ ببراس
ایدۀ برگزاری مسابقه‌ای با هدف ترویج علوم رایانه، اولین بار به‌وسیلۀ پروفسور ولنتینا دگینه، استاد دانشگاه ویلنیوس در کشور لیتوانی، مطرح شد. پروفسور دگینه ایدۀ خود را در سال ۲۰۰۵ در کشور لیتوانی با حضور ۳۴۷۰ دانش‌آموز از ۱۴۶ مدرسه عملی کرد و آن را چالش ببراس نامید. ببراس در زبان  لیتوانیایی به معنی سگ آبی است. این رویداد به‌تدریج مورد توجه سایر کشورها قرار گرفت.  چالش ببراس اکنون در بیش از ۶۰ کشور برگزار می‌شود.

ببراس در ایران
کشور ایران از سال ۲۰۱۵ به نمایندگی مؤسسۀ فرهنگی فاطمی رسماً به عضویت انجمن جهانی ببراس در آمده است.
پانزدهمین دورۀ این رویداد بین‌المللی در ایران به‌وسیلۀ مؤسسۀ فرهنگی فاطمی و با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) برگزار می‌شود.
چالش ببراس در ایران در سه گروه دانش‌آموزان پایه‌های چهارم تا ششم ابتدایی(Primary) ، دانش‌آموزان پایه‌های هفتم تا نهم متوسطه(Juniors)  و دانش‌آموزان پایه‌های دهم تا پیش‌دانشگاهی (Seniors) برگزار می شود.
این چالش شامل سه مرحلۀ چالش مقدماتی ببراس به صورت آنلاین، چالش پیشرفتۀ ببراس به صورت آنلاین (هفتۀ سوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶(  و دورۀ ویژۀ علوم رایانه- با مشارکت پژوهشگاه دانش‌های بنیادی) (IPM) تابستان ۱۳۹۷( است.
پانزدهمین دورۀ چالش بین‌المللی ببراس‌ در ایران به‌وسیلۀ مؤسسۀ فرهنگی فاطمی و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان این معاونت و نیز پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) 25 تا 30 آذرماه 96 برگزار می‌شود.
پایان پیام/29

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 29507
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت