سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 11 تیر 1401
  • 1398/09/11 - 14:12
  • 774
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

کدورت آب با دستگاه ساخت داخل سنجیده شد

دستگاه کدورت سنج آب توسط یک شرکت دانش‌بنیان با استفاده از توان و دانش متخصصان کشور طراحی و تولید شد.

توحید خراسانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «تجهیز الکترونیک راسپینا» گفت: این شرکت توانسته است خراسانی درباره چگونگی عملکرد دستگاه تولید شده این شرکت گفت: این دستگاه به صورت الکترواپتیک عمل می کند؛ به عبارت دیگر ترکیبی از الکترونیک و اپتیک در این دستگاه به کار برده شده است.

وی درباره چگونگی کارکرد این دستگاه نیز توضیح داد: با استفاده از این دستگاه نوری به آب تابانده می‌شود، سپس این نور با برخورد به آب دچار پراکندگی شده و این دستگاه با استفاده از نرم افزاری که در آن طراحی و نوشته شده است میزان پراکندگی نور را مشخص می‌کند.

این فعال فناور با اشاره به کارکردهای این دستگاه بیان کرد: هر قدر میزان املاح و ذرات موجود در آب بیشتر باشد میزان پراکندگی نور تابیده شده نیز بیشتر خواهد بود و این دستگاه براساس استانداردی که برای آن تعریف شده است میزان پراکندگی نور تابیده شده را محاسبه و میزان کدورت آب را اندازه گیری می‌کند.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان «تجهیز الکترونیک راسپینا» 2 کشور آمریکا و آلمان تولیدکننده اصلی این دستگاه هستند که دستگاه ساخت کشور آمریکا چیزی در حدود 30 میلیون و دستگاه ساخت کشور آلمان قیمتی در حدود 20 میلیون تومان قیمت دارند.

وی درباره کاربرد این دستگاه گفت: کاربرد این دستگاه در اداره‌های آب منطقه‌ای و شرکت‌های آب و فاضلاب است که در این مجموعه‌ها سنجش میزان کدورت آب از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

خراسانی با بیان این‌که با تولید این دستگاه برای 6 نفر اشتغال ایجاد شده است، درباره قیمت تمام شده این دستگاه گفت: قیمت دستگاه کدورت سنج ساخت این شرکت چیزی در حدود 8 میلیون تومان است.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

پایان پیام/ 


اخبار مرتبط

×ضرورت ارتباط توانمندی صنایع بزرگ با نوآوری کسب و کارهای نوپا

×دست‌یابی به شناسنامه اصلي فناوري دریایی میسر شد

× سهم آب‌های ایران در ذخایر غنی نفت و گاز چقدر است

×تدوین برنامه‌های راهبردی لازمه پیشرفت همه‌جانبه صنایع دریایی است

×قابلیت‌های گردشگری دریایی و ساحلی ایران چیست


 

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 47783
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت