سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 13 آذر 1400
  • 1399/01/20 - 11:28
  • 1086
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
بحرانی که سبب تولد صدها استارتاپ شد

کروناویروس کدام مشاغل را رونق بخشیده است؟

هر چند اقتصاد و تولید ناخالص ملی بسیاری از اعضای جامعه ملل از همه‌گیری جهانی ویروس کووید 19 آسیب جدی دیده است. اما خانه نشینی 2 میلیارد و 600 میلیون نفر در جهان موجب رشد خیره کننده مشاغل مختلفی از جمله صنایع مبتنی بر وب آشپزی، بدنسازی و مدیتیشن شده است.

 

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اصحاب سیاست در برخی کشور از جمله آلمان اعلام کرده‌اند که بحران کرونا، بزرگ‌ترین چالشی است که ملت آنان پس از جنگ جهانی دوم با آن مواجه بوده است. به گفته شبکه العالم به نقل از خبرگزاری فرانسه  این بحران باعث خانه نشینی  و قرنطینه بیش از 2 میلیارد و 600 میلیون نفر از جمعیت جهان شده است.

 

کاهش 30 درصدی حجم اقتصاد آمریکا

به نظر می‌رسد این حجم از تغییر در فرایندهای روزمره، بیش از همه اقتصاد و سازو کارهای مرتبط با آن را نشانه رفته است. وال استریت ژورنال به نقل از موسسه رتبه بندی مودی هشدار داد که  ادامه یافتن تعطیلی ها ممکن است باعث کاهش 30 درصدی حجم اقتصاد آمریکا شود.  این مسئله ناشی از آسیب و رکودی است که این همه‌گیری به مشاغل و صنایع مختلف تحمیل کرده است.

علی‌رغم این موضوع،  از دل این تهدید برای برخی مشاغل و رشته‌ها فرصت‌های نیز خلق شده است.

رشد بازی‌های آنلاین در ایران

خانه نشینی اجباری مردم در ایران  نیز باعث شده است که بسیاری از حرفه ها و مشاغل با انبوهی از تقاضای جدید رو به رو شوند. نیاز مردم به سرگرمی یکی از محورهای است که به خلق و رشد صدها استارتاپ و شرکت فعال در حوزه سرگرمی انجامیده است. بازی سازها و شرکت‌های توسعه بازی آنلاین در ایران  در فضای مجازی با مشتریان جدیدی مواجه شده‌اند که پیش از این  تصور نمی‌رفت که روزی به دایره مشتریان بالفعل آنان ورود کنند.

به نوشته ایرنا، انستیتو ملی بازی‌های رایانه ای اعلام کرده است که شیوع ویروس کرونا از جمله دلائل اصلی افزایش چشمگیر اقبال عمومی به بازی‌های رایانه‌ای در ایران بوده است.

ستاد ویژه مقابله با کرونا که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است با تقاضاهای متعددی از سوی شرکت‌های خلاق، استارتاپ‌ها و موسساتی روبه‌رو شده است که در زمینه‌های آموزشی، بازی‌سازی، سامانه‌های آنلاین، ورزش، ..... فعالیت دارند. این شرکت‌ها خواستار حمایت این معاونت برای معرفی هر چه بیشتر محصولات خود در دوران چالش کرونایی شده‌اند.

توجه به اقتصاد پسا کرونا در سطوح عالی مدیریتی کشور مورد توجه قرار گرفته است.

رییس مجلس شورای اسلامی‌در تماس تلفنی رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، استقرار دولت الکترونیک، توسعه روستاها، مدیریت مهاجرت معکوس را از جمله عواملی دانست که می‌تواند تبدیل کننده «تهدید کرونا به فرصت » باشد.

 

90 میلیون دستکش تولید شد

شرکت‌های دانش بنیان  و فناور دارای محصولات مرتبط با این بیماری نیز تولید خود را به شکل چشمگیری افزایش داده‌اند. شرکت‌های دانش بنیان و فناور فعال در زیست بوم دانش بنیان کشور تا کنون موفق شده‌اند برای مقابله با ویروس کووید 19 بالغ بر 90 میلیون دستکش و 2 میلیون لیتر مواد ضد عفونی تولید کنند.

 

فرصتی برای جهش تولید

برآوردها نشان می‌دهد که 16 شرکت فعال در حوزه تولید دستگاه‌های پزشکی قرار است 90 میلیون دستکش، 100 هزار دست لباس بیمارستانی، هزار دستگاه اکسیژن ساز، تعداد قابل توجهی دستگاه تنفس مصنوعی و دستگاه ماشین بیهوشی اتاق عمل در ماه تولید کنند.

چند شرکت دانش بنیان متعهد شده‌اند تا پایان اردیبهشت 360 هزار کیت  ویژه کوید 19تولید و وارد بازار کنند. همچنین 13 شرکت تولید کننده ماسک، یک میلیون و 250 هزار ماسک در ماه تولید خواهند کرد. این تنها گوشه‌ای از خیزش عظیم تولید در این حوزه است.

علی‌رغم جنبه‌های تاثر بر انگیز این چالش ملی و لطمات اقتصادی بزرگ آن، وجود بحران به معنای توقف تولید و یاس نخواهد بود. ذهن‌های فناور بسیاری در قالب شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های عضو زیست بوم نوآوری کشور در حال حاضر مشغول تلاش شبانه‌روزی هستند تا به موتور محرکه عبور سرافرازانه کشور از این تهدید تبدیل شوند و از آن یک فرصت برای جهش تولید بسازند.

 

ظهور کسب و کارهای جدید

سورنا ستاری  رئیس بنیاد ملی نخبگان در تازه ترین یادداشت ایستاگرامی خود در این باره نوشت «کسب و کارهای جدیدی متولد می‏ شوند و ظهور می‏ یابند و برخی از بین خواهند رفت. فرصت‏های بسیاری پیش‏روی جوانانی است که ایده ‏های جدیدی را برای بهبود کیفیت زندگی مردم در جهان همراه کرونا دارند و باید از این فرصت پیش آمده امیدوارانه و به بهترین نحو ممکن استفاده کنند. زندگی می‏گذرد ولی با قواعد، قوانین و مقررات جدید».

 

پایان پیام/33

 

اخبار مرتبط:

تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ سود 14 و 15 درصد به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت می‌شود

دانش‌بنیان‌های ایرانی به نمایشگاه هوایی یوراسیا 2020 می‌روند

دانش‌بنیان‌های ایرانی متخصصان خارجی را جذب می‌کنند

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری
  • کد خبر : 50282
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت