سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 27 اردیبهشت 1401
  • 1400/10/13 - 09:35
  • 140
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

20 محصول بومی تولید شد تا حمل‌‌ونقل عمومی هوشمندانه به سمت توسعه یافتگی حرکت کند

حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از حوزه‌های کاربردی در کشور چند سالی است که با استفاده از فناوری‌های نوین به سمت کارآمدتر شدن و بهینه‌سازی خدمات حرکت کرده است.

در همین راستا 18 برنامه داخلی طراحی شد تا این صنعت گامی به سمت خودکفایی و توسعه فناورانه بردارد. برنامه‌هایی که به دنبال ارتقای ایمنی و امنیت سفرها و تجربه سفرهایی آسان و مطمئن برای مسافران است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به «یکپارچه سازی سامانه پرداخت در تاکسی ها و حذف پرداخت های نقدی»، «اطلاع از زمان حرکت اتوبوس با استفاده از تلفن همراه هوشمند»، «انتخاب ایستگاه مورد نظر بر روی نقشه و نمای مسیرهای منتهی به آن ایستگاه در سامانه»، «نمایش تمام اتوبوس های در مسیر به سمت ایستگاه مودر نظر بر روی نقشه همراه با فاصله»، «مشاهده زمان تقریبی رسیدن اتوبوس و محل آن ها به تفکیک خطوط به صورت زنده بر روی نقشه» و غیره اشاره کرد.

این موضوع در دنیا نیز مورد توجه است و اپلیکیشین‌هایی برای این کار طراحی شده و مورد استفاده کاربران قرار گرفته است. حمل و نقل هوشمند را یکی از مولفه‌های تحقق شهر هوشمند می‌دانند. موضوعی که قرار است به ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و حرکت شهرها به سمت هوشمندی منتج شود.

مزایای اجرایی شدن این طرح را «بهبودکیفیت زندگی»، «تحقق حمل و نقل عمومی قابل دسترس و کارآمدتر»، «کاهش هزینه‌ها»، «بهبود کیفیت زندگی شهروندان»، «کاهش آلودگی هوا» و غیره می‌دانند. این فناوری‌ها با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشور توسعه یافته است و شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت استفاده از این فناوری‌ها و طراحی و تولید بومی این محصولات سوق یافته‌اند.

از دیگر محصولات تولیدی در این حوزه می توان به «اخذ نوبت سفر تاکسی با وارد کردن مقصد و انجام سفر»، «پرداخت کرایه تاکسی، اتوبوس و مترو با استفاده از تلفن همرا و اسکن بارکد از طریق اپلیکیشن همراه کارت»، «پرداخت کرایه قطار شهری»، «رزرو طرح ترافیک»، «رزرو پارکینگ حاشیه‌ای» و غیره اشاره کرد.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#23

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 79887

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت