سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
  • 1398/12/19 - 12:36
  • 537
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

50 نوع محصول شیمیایی «ایران ساخت» شد

شرکت دانش بنیان ژرف اندیشان فناور زیست بسپار یکی از شرکت‌های عضو مرکز رشد فناوری نخبگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تنها با گذشت دو سال از شروع فعالیتش موفق به تولید بیش از 50 محصول شیمیایی ایران ساخت شد.

 

 

شرکت ژرف اندیشان فناور زیست بسپار از سال 1396 فعالیت خود را با هدف ساخت تجهیزات پیشرفته پزشکی و تهیه مواد واسطه آزمایشگاهی آغاز کرده است. این شرکت با جذب همکاری متخصصان حوزه‌های زیستی و مهندسی در بخش تحقیق و توسعه، توانسته است دامنه فعالیت‌های خود را گسترش دهد. همکاری با  متخصصان در حوزه‌های مختلف علمی باعث آشنایی بیشتر این شرکت با نیاز دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و هم‌چنین حوزه سلامت، محصولات دارویی و آرایشی، بهداشتی شده است.

 

به خاطر شرایط تحریم شروع به تولید داخلی کردیم

 

تولید فرآورده‌ها و محصولات با اصلاح شیمیایی مواد طبیعی که در علوم مختلف مانند سلول‌‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، مهندسی بافت، داروسازی، شیمی، مهندسی پلیمر و مواد و ... کاربرد دارد، از فعالیت‌های اصلی این شرکت است.

حامد دائمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان ژرف اندیشان فناور زیست گفت: برخی از محصولات فناورانه تولید شرکت، مشابه و نمونه خارجی ندارند و برای اولین بار در کشور  تولید می‌شوند، برخی مصحولات نیز برای اولین بار «ایران ساخت» شده‌اند. از سوی دیگر، شرایط تحریم، انبارداری نامناسب مواد وارداتی در گمرک و هزینه‌‌های بسیار زیاد، موجب محدودیت‌های جدی در واردات مواد مشابه شده است. از این رو با تکیه بر توانمندی نیروی متخصص داخلی، این مواد را در داخل کشور تولید کردیم.

 

تولید ژلاتین متاکریلات

مدیر عامل شرکت ژرف‌اندیشان فناور زیست ‌بسپار با ذکر این نکته که بعد از تولید و رفع نیاز داخلی به دنبال صادرات محصولات خود است، بیان کرد: در حال حاضر توانسته‌ایم بیش از 50 محصول شیمیایی را با برند ملی تولید کنیم و در اختیار پژوهشگران قرار دهیم. این در حالی است که با سرمایه‌گذاری نه چندان زیاد از سوی سرمایه‌گذاران و خیرین علمی و حمایت سازمان‌های متولی در کشور، می‌توان تعداد این محصولات را با سرعت به بیش از 100 عدد رساند و وارد بازار کرد.

 

یکی از محصولاتی که به گفته دائمی واردات آن به کشور هزینه بالایی داشته و با توجه به تحریم‌ها همین واردات با هزینه بالا هم با مشکل مواجه بوده است، ژلاتین متاکریلات است. محصولی که به عنوان داربست برای نگهداری سلول استفاده می‌شود. این زیست‌پلیمر، به دلیل داشتن بخش‌های چسبندگی سلول، در علم مهندسی بافت و پزشکی بازساختی برای ساخت داربست‌های پوستی بسیار مورد توجه است. این ماده هم اکنون توسط شرکت ژرف‌اندیشان فناور زیست ‌بسپار با کیفیتی مشابه و قیمتی بسیار کمتر تولید می‌شود.

 

آلژینات سولفات و آلژینات اکسید به عنوان دو ماده مهم تولیدی دیگر شرکت ژرف‌اندیشان فناور زیست ‌بسپار است که حامد دائمی در توضیح آنها، اظهار کرد: این دو محصول نیز در دو خلوص آزمایشگاهی و مناسب برای کشت سلول تولید می‌شود. آلژینات سولفات به عنوان ماده‌ای که موجب تحول در حوزه مهندسی بافت غضروف می‌شود، مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته است. همچنین در مهندسی بافت رگ و عصب نیز می‌توان از این ماده استفاده کرد.

 

 

گزارش از: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/33

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 49843
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت