سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 09 آذر 1400
  • 1398/01/24 - 11:33
  • 1123
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با نگاهی سبز و روشن؛

کشت‌بافت به تکثیر گیاهان سرعت می‌بخشد

با تلاش محققان؛ زمینه تکثیر سریع گیاهان، با استفاده از تکنیک کشت بافت گیاهی و تولید کود و سموم بیولوژیک کشاورزی امکان‌پذیر شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ درگذشته برای تکثیر درختان و گیاهان از قلمه و یا بذر آن‌ها استفاده می‌شد. کشت بافت فناوری نسبتاً قدیمی است، که در سال‌های اخیر برای تولید سریع گیاهان مورد استفاده قرار گرفت. درروش کشت بافت می‌توان حتی در خارج از فصل کشت گیاهان، به تولید هزاران گیاه مورد نظرمان دست پیدا کنیم.


گروهی از محققان خوش ذوق داخلی باروی آوردن به فناوری کشت بافت موفق شدند علاوه بر تولید چند نوع گیاه سرشناس به تکثیر سریع آنان نیز دامن زنند.


از جمله گیاهان تولیدشده توسط این تولید کنندگان ایرانی؛ می‌توان به گیاه ارکیده فلاموپسیس، گل محمدی، ونوس حشره‌خوار ، کاکتوس ، آبزی آلترنانترا رینیکی ، آبزی آکینودروس ، آبزی پوگستمون هلفری ، آبزی همیانتوس ، آبزی مونت کارلو کرده است، که بیشتر محصولات با استفاده تکنیک کشت بافت گیاهی اشاره کرد که به سایز مراکز استان‌ها عرضه می‌شود.


سبحان گایینی یک بیوتکنولوژیست گیاهی و صاحب ایده و طرح کشت بافت؛ گیاهان تولیدشده را از طریق بذر کشت را این گونه معرفی کرد: گیاه ارکیده فلانوپسیس از گیاهان گران قیمت در جهان بوده و از نظر زیبایی گل بسیار معروف است. تکثیر ارکیده‌ها عمدتاً از بذر صورت می‌گیرد و به دلیل نداشتن ماده مغذی در داخل بذر قدرت رویش ندارند.


وی در ادامه با اشاره به تکنیک کشت بافت که تأمین‌کننده ماده غذایی بذر گیاه است توضیح داد: کشت بافت برای جوانه‌زنی است که به وسیله آن بذرها در مدت کوتاهی رشد می‌کنند


این فعال حوزه گیاه‌شناسی در ادامه افزود: گیاه آبزی آلترنانترا رینیکی مینی گونه ای‌ از گیاه است که ما به کمک تکنیک کشت بافت آن را تکثیر دادیم. این گونه گیاهی برگ‌هایی قرمز رنگ دارد و به عنوان گیاه تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه تکثیر این گیاهان با استفاده از تکنیک کشت بافت به دلیل افزایش سرعت رشد و محصولی باکیفیت بالا در جهان و بالاخص در این شرکت صورت می‌گیرد، وی در ادامه افزود: تولید کننده اصلی این گیاه کشور مالزی است.

گایینی با اشاره به آخرین نمونه تولیدشده دانش بنیان گفت: گیاه آبزی آکینودروس خانواده آکینو جزء گیاهان زینتی در خشکی و آبزی هستند، این گیاه به دلیل رشد کم و زمان‌بر بودن تکثیر آن با استفاده از تکنیک کشت بافت گیاهی انجام می‌گیرد.


وی در ادامه در تعریف این گیاه زیبا افزود: رنگ برگ‌های این گیاه، قرمز رنگ است و جزء گیاهان گران قیمت بشمار می رود که تولید کننده اصلی آن کشور تایلند است.
پایان پیام/32

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 43321
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت