سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 09 آذر 1400
  • 1396/02/26 - 14:28
  • 1743
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
با حمایت ستاد توسعه فناوری‌ انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی؛

بهره برداری از توربین جریانی جزر و مدی در کشور عملیاتی شد

پتانسیل سنجی انرژی جزر و مدی در دو منطقه یا پنج ایستگاه در خلیج فارس با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی انجام شد.

پتانسیل سنجی انرژی جزر و مدی در دو منطقه یا پنج ایستگاه  در خلیج فارس با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی انجام شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دهه های اخیر توجه ویژه ای به انرژی های تجدیدپذیر شده است و یکی از مهمترین منابع عظیم این انرژی ها، منابع انرژی دریایی هستند. برای تبدیل این انرژی به دیگر انرژی ها، از فناوری های گوناگونی استفاده مي شود كه یکی از موفقترین آنها بهره گيري از توربین ها است. اين فناوري، تا به امروز نقش بسیار موفقی را در تبدیل انرژی ها داشته است. همچنان که در سطح وسیعي برای تبدیل انرژی باد، بخار یا آب به الکتریسیته از آن استفاده می شود. پس توربین ها میتوانند در تبدیل انرژی جریان آب به پتانسیل مکانیکی برای چرخاندن یک ژنراتور یا پمپ بهتر عمل کنند چرا که آب دارای چگالی بیشتری نسبت به هوا است؛ پس یک توربین آبی کوچک میتواند قدرتی بیشتر یا معادل یک توربین بادی بزرگ ایجاد کند. این مسأله با توجه به برنامه پنجم توسعه اقتصادی ایران، برای دستيابي به توسعه اقتصادی- اجتماعی و ارتقاء سطح رفاه و زندگی مردم، مورد اهمیت، بحث و توجه مسئولین و سازمان ها قرار گرفته است.
در واقع هدف از اجراي پروژه هاي پیشرو، حرکت در جهت دستیابی به راهکارهایي براي بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر دریایی در کشور به عنوان منبعی تجدیدپذير در جهت تامین بخشی از انرژی مورد نیاز و جایگزینی برای کاهش مصرف انرژی های فسیلی برای تولید برق است. همچنین ورود به این فناوری و ایجاد حداقل اطلاعاتی مفید، شناخت استفاده از این فناوری را برای تصمیم گيران کلان کشور فراهم خواهد کرد تا در این مسیر بهتر عمل کنند. در سال های اخیر مطالعات گسترده ای توسط سازمان انرژی های نو ایران و موسسه ملی اقیانوس شناسی و دیگر مراکز تحقیقاتی در زمینه پتانسیل سنجی منابع انرژی های دریایی در آب های ایران صورت گرفته است. این مطالعات نیاز به مراحل تکمیلی با اندازه گیری پتانسیل واقعی، شناخت سیستم های جاذب انرژی، شبیه سازی و آنالیز این سیستم ها و تست های تجربی و نهایتا طراحی، ساخت و نصب آنها در محیط های مناسب دارند.
همچنین، انرژی جریان های جزر و مدی به عنوان یکی از مهمترین و مناسبترین منابع انرژی تجدیدپذیر در جهان پذیرفته شده است. با مطالعه فعالیت های صورت گرفته در جهان و روش های مختلف استحصال انرژی جزر و مدی، الگويي مناسب و سازگار با شرایط اقلیمی کشور انتخاب و در فاز صفر طرح "پتانسیل سنجی، طراحی، ساخت و بهره برداری از توربین جریانی جزر و مدی " انجام گرفت و در ادامه جهت مطالعه دقیق تر، به بررسی مبدل هاي موجود و الویت دادن به این مبدل ها، دسته بندی شدند. فاز اول طرح، مواردی است که بر حسب اعتبارات تخصیص داده شده در جهت اندازه گیری واقعی جریان برای طراحی توربین در حال انجام است. در فاز دوم چنانچه در فاز اول به نتایج قابل قبولی از پتانسیل موجود جزر و مدی آب های ایران رسیده شود، برای تهیه یا ساخت این توربین، طراحی بر اساس الویت توربین های انتخاب شده، انجام می گیرد. در فاز بهره برداری، کار تست میدانی یا عملکرد این سامانه را در نقاط انتخاب شده مورد بررسی عملی قرار خواهد گرفت.
در این پروژه تا کنون از دو منطقه مورد نظر در پنج ایستگاه پتانسیل انرژی جزر و مدی موجود اندازه گیری شد. برای سه ایستگاه تجزیه و تحلیل ها انجام شده گرفته و برای دو ایستگاه در آینده نزدیک نتایج آن پس از تجزیه و تحلیل داده های اندازه گیری شده مشخص خواهد شد.
در نتیجه می توان گفت برای دستیابی به یک توربین جریانی جزر و مدی این تحقیق به سه بخش تقسیم شد. نخست،  بررسی فنی طراحی یک توربین جریان (جزر و مدی) یعنی امکان سنجی که در غالب فاز صفر، انجام شد. در فاز یک، با تامین اعتباری لازم از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تحت نظارت ستاد انرژی های تجدیدپذیر، پتانسیل سنجی انرژی جزر و مدی در دو منطقه یا پنج ایستگاه انجام شد و با تکمیل گزارش نهایی، این فاز به پایان خواهد رسید. در فاز دو بر اساس نتایج فاز یک طراحی توربین انجام خواهد شد.  فاز سه نیز ساخت، نصب و بهره برداری از توربین خواهد بود.
انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 23608
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت