سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 24 مهر 1400
  • 1400/01/22 - 10:26
  • 944
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

افزایش اعتماد مردم به سفره ایرانی

محمودرضا شمس*

تامین غذای سالم یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که برای داشتن جامعه سالم باید آبه آن بها داد. موضوعی که ارتباط مستقیمی با سلامت جامعه و مردم دارد. این کار از جمله اولویت‌هایی است که با همکاری و هم‌افزایی همه بازیگران این زیست‌بوم اجرایی خواهد شد.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که چند سالی است بر روی موضوع سالم سازی محصولات کشاورزی و ارتقای کیفیت تغذیه تمرکز کرده است تلاش کرده با راه اندازی شبکه محصول سالم، فعالیت های این حوزه را سامان دهد و بهره‌وری تولید را بالا ببرد. این شبکه به افزایش اعتماد مردم به سلامت محصولات و ترویج سبک زندگی سالم منجر خواهد شد. شبکه محصول سالم با مشارکت شرکت ها و گروه های کنشگر و تاثیرگذار بر زنجیره تامین محصولات سالم به طور داوطلبانه تشکیل شد.

شبکه شمس توانسته بیش از ۲۰۰ عضو حقیقی و حقوقی در زنجیره تولید تا مصرف را گرد هم آورد و بیش از ۱۰ هزار مخاطب در حوزه مصرف محصولات سالم گواهی شده را شناسایی و سازماندهی کند.

این شبکه با تلاش ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هم‌افزایی بخش خصوصی و دولتی ایجاد شده است تا فرصتی برای توانمندسازی، حمایت، ترویج و رتبه‌بندی محصولات سالم کشاورزی و بازارسازی، بازاریابی و فروش این محصولات در راستای ارتقاء سلامت و حفظ ایمنی غذا در کشور فراهم شود.

ایجاد سامانه ردیابی محصولات کشاورزی از مزرعه تا سفره، «حفظ امنیت و سلامت مصرف‌کنندگان»، «بهبود کارایی و ارتقای بهره‌وری در زنجیره تامین، تضمین و تسهیل فروش»، «فروش با اطمینان بخشی به مصرف‌کننده»، «تسهیل نظارت پایش و رصد محصولات کشاورزی» و «استفاده از ظرفیت اعضای حقیقی و حقوقی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط» را به دنبال دارد.

تامین غذا یک زنجیره به هم پیوسته‌ای است که نبود یا نقص در یکی از حلقه‌هایش اثرات نامطلوبی بر روی سلامتی دارد. اگر امکان ردیابی و پیدا کردن حلقه معیوب وجود نداشته باشد تامین غذای سالم برای جامعه میسر نیست.

به همین دلیل برخی کشورها در سال‌های اخیر اقدام به خرید زمین‌های کشاورزی خارج از مرزهای خود کرده‌اند. اما آنها برای توسعه این صنعت مهم در کشورشان به سمت استفاده از فناوری‌های زیستی و ژنتیکی، واردات خام و صادرات فرآوری شده و راه‌اندازی سیستم یکپارچه ره‌گیری و ردیابی زنجیره تامین غذا روی آورده‌اند.

*مجری شبکه محصول سالم ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  • گروه خبری : اخبار,یادداشت ها,برگزیده ها
  • کد خبر : 73744
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت