سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 24 مهر 1400
  • 1398/12/12 - 10:40
  • 777
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با تلاش یک شرکت دانش‌بنیان

تولید ماسک با 100 درصد ظرفیت ادامه دارد

بیش از 10 روز از اعلام رسمی ویروس کرونا به ایران می‌گذرد. همزمان با همین اعلام بسیاری از اقلام بهداشتی و حفاظتی مانند ماسک و مواد ضدعفونی کننده در سطح کشور کم یاب شده اما با تلاش شرکت های دانش بنیان، این روند رو به بهبودی است.

 

با آمدن ویروس کرونا به کشور، خرید و استفاده از ماسک به یکی از ملزومات اصلی زندگی تبدیل شده است و این درحالیست که استفاده از ماسک‌های نخی تا چند روز پیش برای بسیاری از هموطنان غیر معمول بود.

اواسط ماه گذشته بود که سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش در نامه‌ای به گمرکات کشور صادرات و خروج ماسک را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد تا این وزارتخانه به عنوان مشتری و خریدار اصلی ماسک‌های تولید داخل نسبت به ذخیره سازی آن در کشور اقدام کند.

در همین رابطه نسیم غلام شهبازی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «نانو تار پاک» که تولید کننده ماسک‌های تنفسی نخی است بیان کرد: براساس بخشنامه صادر شده تولیدات شرکت فقط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل داده می‌شود و هیچ مقداری از تولیدات به هیچ یک از شرکت‌های پخش کننده تحویل داده نمی‌شود.

این فعال فناور ادامه داد: از ماه گذشته و براساس دستورات صادره تولیدات این شرکت فقط به وزارت بهداشت فروخته می‌شود و هیچ گونه صادراتی نیز صورت نمی‌گیرد.

شهبازی افزود: هم اکنون این شرکت با صد درصد ظرفیت مشغول به فعالیت است و مشکلی خاصی در زمینه تولید و فروش ماسک‌های تنفسی وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «نانو تار پاک» به افزایش قیمت مواد اولیه اشاره کرد و گفت: از چندی پیش برخی از شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه قیمت‌های خود را افزایش داده‌اند و همین امر موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای خرید مواد اولیه شده است ولی این موضوع درباره شرکت‌هایی رسمی که کاملا تابع قوانین و مقررات هستند صدق نمی‌کند و همچنان مواد اولیه را به قیمت گذشته در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهند.

شهبازی مشکل کنونی کشور در زمینه ماسک را حجم بالای تقاضا عنوان کرد و گفت: متاسفانه با ورود ویروس کرونا به داخل کشور شرکت‌های تولید کننده ناگهان با حجم بالای تقاضا روبه‌رو شدند و از آنجایی که شرکت‌ها ظرفیت محدودی را برای تولید ماسک دارند نمی‌توانند پاسخگوی این حجم از نیاز بازار باشند، از سویی دیگر تا پیش از ورود این ویروس به ایران حجم تقاضای خرید برای صادرات نیز به شدت افزایش یافت از این رو این عوامل باعث ایجاد وضع موجود بازار شده است.

این فعال فناور گفت: این شرکت تابع قوانین موجود است و در حال حاضر نیز بنا به دستورات صادر شده هیچ مقداری از تولیدات به شرکت‌ها و یا خریداران غیر از وزارت بهداشت به فروش نمی‌رسد و این وزارت بهداشت است که تشخیص می‌دهد که چه زمان و در چه مکانی ماسک‌ و یا اقلام ضروری مورد نیاز توزیع شود.

 

گزارش از : مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

پایان پیام

 

اخبار مرتبط

 

با کمک زیست‌بوم فناوری و نوآوری #کرونا_را_شکست_می‌دهیم

تولید انبوه کیت‌های بومی تشخیص کرونا: به‌زودی/ تحقیق برای ساخت واکسن‌ کرونا در دانشگاه علوم پزشکی ایران

برنده میدان مبارزه با کرونا می‌شویم

قرارداد تولید 5 میلیون ماسک با شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شد/استقبال از فراخوان #کرونا_را_شکست_می‌دهیم

گام دانش‌‌بنیان‌ها برای شیوع سلامتی

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 49722
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت