سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 09 تیر 1401
  • 1400/08/11 - 10:31
  • 343
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

پلتفرم دارکوب | با جست‌وجویی ساده به دنیای اختراعات ایرانی وارد شوید

همواره نیاز به یک مرجع جامع برای رصد اختراعات داخلی توسط پژهشگران ایرانی احساس می­شد.حالا جستجوگر دارایی فکری دارکوب، ابزاری برای جستجوی پتنت‌های داخلی است.

پایگاه جستجوی دارکوب، مدتی است با هدف تجمیع و رصد دارایی‌های فکری ثبت شده در ایران شروع به کار کرده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در میان این داده‌های ارزشمند مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم کرده است.

کانون پتنت ایران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، از حامیان اصلی این پایگاه جستجو هستند.

 

ثبت میلیون‌ها درخواست جدید

یکی از مشخصه‌های مهم کسب‌وکارهای امروزی، نقش کلیدی و اثرگذار نوآوری و فناوری در پیشی گرفتن از رقبا و موفقیت در بازار است.در این میان، نوآوری نیاز به محافظت داشته و این مهم از طریق سیستم‌های مالکیت فکری و به‌طور خاص سیستم پتنت انجام می‌گیرد.

استقبال فزاینده از این سیستم، ثبت میلیون‌ها درخواست جدید در هر سال را به دنبال داشته و منجر به شکل‌گیری یک منبع ارزشمند و استراتژیک از دانش فنی و تجاری شده است.با این وجود، جستجو در میان خیل عظیم اسناد ثبت اختراع و اطلاعات موجود در آن‌ها، به نوبه خود کاری دشوار و پیچیده است. اینجا است که پلتفرم‌های جستجوی پتنت به میدان وارد شده و به کمک مخترعان، فناوران و نوآوران می‌شتابند.

در حال حاضر، طیف وسیعی از این پلتفرم‌های تخصصی و پایگاه‌های داده پتنت وجود دارند که از آن جمله، می‌توان به پایگاه‌های تخصصی دفاتر ملی مالکیت فکری و برخی سیستم‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پتنت اسکوپ و نیز پلتفرم‌های سفارشی‌سازی شده توسط شرکت‌های خصوصی گوگل پتنتز و اربیت اشاره کرد.

 

«ایران» هفتمین کشور برتر ثبت اختراع داخلی

یکی از چالش‌های اکوسیستم نوآوری در ایران، عدم توجه به نیاز مخترعان و فناوران برای دسترسی آسان به اسناد ثبت اختراعات داخلی است.بنا بر گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱، ایران از منظر فعالیت‌های ثبت اختراع داخلی، با هفت پله صعود نسبت به سال قبل، در رده هفتم کشورهای برتر قرار گرفته و این مسئله، نشان‌دهنده تعداد زیاد و در عین حال رو به رشد تقاضانامه‌های ثبت اختراع در کشور می‌باشد.

در چنین شرایطی، از آنجا که رصد اختراعات و تحلیل دقیق و هوشمندانه آن‌ها، در گروی جستجو و شناسایی بهترین و مرتبط‌ترین اسناد ثبت اختراع است، جستجوی پتنت‌های داخلی به امری استراتژیک مبدل شده که نیاز به یک پایگاه جستجوی کارآمد و قدرتمند دارد.جستجوگر دارایی‌های فکری دارکوب، بر مبنای همین نیاز توسعه یافته و به دنبال پوشش دادن به نیازهای مخاطبین مختلف می‌باشد.

این پلتفرم، با جمع‌آوری، طبقه‌بندی، تحلیل و ارائه متنوع اطلاعات، نیاز پژوهشگران و فناوران را در خصوص دسترسی به اطلاعات افشاشده در حوزه مالکیت صنعتی برآورده می‌کند.

پایگاه دارکوب، امکان جستجوی اختراعات ثبت شده در ایران را بر اساس گزینه‌های مختلفی هم­چون موضوع اختراع، مخترع، مالک، خلاصه، طبقه‌بندی، شماره اظهارنامه و شماره ثبت، به صورت انفرادی یا ترکیبی فراهم می‌نماید.

فیلتر کردن جستجوها بر اساس گزینه‌هایی هم­چون وضعیت اعتبار و همچنین دارا بودن حق تقدم، از دیگر مواردی است که در این پایگاه داده در دسترس قرار گرفته است.

 

حمایت از دانش  ­بنیان ­ها

دامنه فعالیت ­های این موتور جستجو تا جایی پیش رفته که تنها در سال 99، تعداد 1037 اختراع از مالکان حقیقی، 162 اختراع از دانشگاه­ها، 121 اختراع از شرکت­ ها و 52 اختراع از پژوهشگاه ­ها به ثبت رسانده است.

موتور جستجوی دارایی‌های فکری دارکوب، به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، امکانات ویژه‌ای نیز برای این شرکت‌ها در نظر گرفته است. همچنین این پلتفرم، با فراهم نمودن امکان ارسال پیام به مخترعان و مالکان پتنت‌ها، ایجاد بستر مناسب برای همکاری‌های پژوهشی و تجاری‌سازی را دنبال می‌کند.

 

مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#

  • گروه خبری : اخبار,مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری
  • کد خبر : 78575
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت