سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 29 مرداد 1401
  • 1399/02/14 - 08:00
  • 1786
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

امنیت غذایی کشور را با حفظ ذخایر ژنتیکی تامین کنیم

ما مدام در حال استفاده از ذخائر ژنتیکی هستیم. گنج‌های حیاتی که اجزای سازنده سیستم‌های زیستی را تشکیل می‌دهند. این ذخائر ژنتیکی جزء منابع امنیتی و استراتژیک هر کشوری محسوب می‌شوند. محافظت از آن‌ها یک ضرورت است. این منابع مهم انسانی، حیوانی، گیاهی و میکروارگانیسم‌ها را باید پاس داشت. ذخائری که امنیت غذای مصرفیمان را تامین می‌کنند.

ایران کشوری غنی از منابع و ذخائر فسیلی است که سالیان سال است به عنوان پایه اصلی اقتصاد کشور شناخته می شوند اما این موضوع باعث شده مدیران از ذخائری که ثروت و سرمایه اصلی کشور هستند غافل بمانند. ذخائری که مهم‌ترین و کلیدی‌ترین اندوخته‌های ژنتیکی هر کشوری محسوب می‌شوند.

این منابع در کنار ارزش مادی که دارند، پایه و اساس همه تولیدات بیولوژیک اعم از کشاورزی، غذائی، داروئی، صنعتی و شيميائي هم محسوب می شوند.

« استفاده پایدار از منابع پایه‌ای طبیعی می تواند به فقرزدایی و تامین امنیت غذایی کشور بیانجامد و در نتیجه توسعه اقصادی، اجتماعی و حتی سیاسی کشور را در پی داشته باشد.» مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این مطلب، می‌گوید: ایران کشوری غنی از ذخائر و منابع ژنتیکی است که اگر از این داشته‌هایمان به خوبی استفاده کنیم به افزايش بهره‌وري از محصولات كشاورزي و زیست‌محیطی کمک می‌کنیم.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر تعریف برنامه‌های مختلفی برای افزایش بهره‌وری و حفظ منابع ژنتیکی کشور، بیان می‌کند: ستاد در کارگروه زیست‌بانک و ذخائر ژنتیکی، ارتقاي كيفيت و كميت خدمات بانك‌هاي ژن و زيست‌بانك‌هاي كشور را دنبال می‌کند.

البته حفاظت، صیانت و بهره‌برداری پایدار از این منابع که تضمین‌کننده حیات کشور در حال و آینده خواهد بود و انتقال آن به نسل‌های آینده از وظایف مهم ملی همه ما است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

اخبار مرتبط:

اهداف سرقت ذخایر ژنتیکی ایرانیان

مهندسی ژنتیکی به مثابه ابزار توسعه تنوع زیستی

توسعه مسیر کسب و کارهای تحلیل داده‌های ژنومی در ایران

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 50736
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت