سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 06 آذر 1400
  • 1398/06/31 - 11:16
  • 1463
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

با فناوری‌های نوین محصولات باغداری را توسعه دهیم

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: ترویج فناوری های نوین و حیاتی در حوزه باغداری، باعث توسعه کمی و کیفی محصولات باغی کشور می شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری با اشاره به پتانسیل بالای ایران در حوزه کشاورزی، بیان کرد: ایران در تولید 22 محصول باغی مهم، در رتبه اول تا هفتم جهانی قرار دارد و صادرات کشاورزی، مهمترین بخش محصولات غیر نفتی کشور ما را تشکیل می دهد.

وی افزود: با اینکه ایران در منطقه ای نسبتا خشک قرار، در بیشتر محصولات کشاورزی در جهان صاحب حرف است؛ اما بازدهی تولید محصولات در ایران، نصف یا یک سوم کشورهای پیشرفته است.

به گفته قانعی، بزرگترین دلیل این مساله عدم استفاده از فناوری های نوینی نظیر کشت بافت و پایه های رویشی است که سالها است جایگزین روش های سنتی شده اند. کاهش زمان باردهی، یکنواختی گسترده و مناسب در باغ، پا کوتاه شدن درخت ها و همچنین مقاومت یکنواخت به بیماری ها تنها بخشی از اثرات استفاده از تکنیک کشت بافت است.

وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر فقط شش درصد باغات ایران از محصولات پایه رویشی بهره می برند و باقی آنها از روش های سنتی و منسوخ بذری استفاده می کنند.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به یکی از اهداف کارگروه کشاورزی ستاد، گفت: این کارگروه، به دنبال ایجاد بستر اعطای گواهی به نهال های رویشی است تا زمینه اعتماد باغداران را فراهم کند و در کنار ترویج این فناوری حیاتی در میان آنها، کاربست هر چه بهتر این فناوری و افزایش کمی و کیفی محصوالت باغی را تسهیل کند.

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 46533
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت