سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 06 آذر 1400
  • 1399/09/29 - 11:04
  • 1266
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی؛ محصولات دانش‌بنیان مکان‌محور استاندارد می‌شود

محصولات دانش‌بنیان مکان‌محور استاندارد می‌شود تا با این کار، شرایط برای توسعه بازار و بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی برای این محصولات فراهم شود.

منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره استانداردسازی محصولات دانش‌بنیان مرتبط با حوزه فعالیت ستاد، گفت: توسعه فناوری و بازار محصولات دانش‌بنیان مرتبط با حوزه فعالیت ستاد یکی از اولویت‌هایی است که پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: بر همین اساس هم استانداردسازی محصولات دانش‌بنیان 7 حوزه فعال ستاد را آغاز کرده‌ایم که محصولات ژئوماتیک یکی از این حوزه‌ها است. این کار به رونق بازار محصولات داخلی تولید شده در مرز دانش منجر می‌شود.

به گفته منطقی، شرکت‌های دانش‌بنیان با دریافت گروهی استاندارد می‌توانند از ظرفیت‌های موجود قانونی از جمله ممنوعیت واردات محصولات مشابه خارجی بهره‌مند شوند.

فرآیند استانداردسازی آغاز می‌شود

همچنین یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم درباره این طرح، گفت: فعلا در مرحله اول تنها یک محصول دانش‌بنیان حوزه ژئوماتیک برای اخذ گواهی استاندار انتخاب شده است. یک گیرنده GPS که توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده است.

وی افزود: پس از بررسی‌های فنی مجری طرح استانداردسازی، کارشناسان سازمان استاندارد، بهره‌برداران محصول و نمایندگان شرکت دانش‌بنیان منتخب، فرآیند استانداردسازی محصول آغاز می‌شود.

ابراهیمیان همچنین بیان کرد: با توجه به ماهیت سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری بودن محصول، دامنه کاربرد محصول، پیچیدگی‌های فنی محصول و سایر شاخص‌ها مدت زمان فرآیند استانداردسازی متغیر است. اما محصول منتخب اولیه نهایتا تا 6 ماه دیگر به مهر استاندارد مجهز می‌شود.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ادامه‌دار بودن روند استانداردسازی این محصولات در ستاد، گفت: سال 1400 در نظر داریم برای یک محصول نرم‌افزاری حوزه ژئوماتیک گواهی استاندارد بگیریم.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 71613

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت