سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 08 آذر 1400
  • 1399/04/09 - 08:18
  • 1242
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

زیست‌بوم فناوری و نوآوری؛ بیش از 800 شرکت خلاق در کشور فعالیت می‌کنند

برنامه حمایت از زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به موازات قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شد. شرکت‌های خلاق در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی کشور فعالیت می‌کنند. تا پایان بهار 1399 تعداد این شرکت‌ها، به بیش از 800 شرکت افزایش یافت.

بازیگران گوناگونی مانند شتابدهنده‌ها و پردیس‌های نوآوری در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور نقش آفرینی می‌کنند. بیش از 5 هزار شرکت دانش‌بنیان فعال در کشور از خدمات این مراکز استفاده می‌کنند. با توجه به ارزش افزوده بالای صنایع خلاق و فرهنگی در جهان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق را به موازات قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان به پیش برد.

پس از چند سال فعالیت، تعداد شرکت‌های خلاق در سه ماهه اول سال جاری به بیش  از 800 شرکت خلاق افزایش یافت. در این بین، کسب و کارهای دیجیتال با  395 شرکت خلاق، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است. شرکت‌های خلاقی که در حوزه بازی، اسباب بازی و سرگرمی فعال هستند با 117 شرکت، در جایگاه دوم قرار دارند. 

صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری با  74  شرکت، صنایع دیداری و شنیداری با 78  شرکت، صنایع مرتبط با یادگیری، چاپ و نشر با 17 شرکت،گیاهان دارویی و طب سنتی با  37، هنرهای تجسمی و نمایشی با 8 شرکت، خدمات زیرساختی صنایع خلاق با 17 شرکت، و سایر صنایع خلاق و فرهنگی با  14  شرکت، در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

 

شرکت‌های خلاق، خدمات بسیار متنوعی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت می کنند. علاوه بر دریافت تسهیلات در حوزه‌های مختلف، این شرکت‌ها نیز مانند شرکت‌های دانش‌بنیان از انواع کمک هزینه‌ها، مانند کمک هزینه حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برخوردار می‌شوند. دریافت مشاوره برای توسعه بازار و انواع معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، دیگر خدماتی است که به این شرکت‌ها ارائه می‌شود.

 

گزارش از: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/33

 

 

اخبار مرتبط:

 

 

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز: برگزیدگان رویداد سینمایی «خلق-ایده» تحت حمایت‌ معاونت علمی قرار می‌گیرند

 

جزئیات برنامه حمایتی ستادتوسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز در سال۹۷

 

۷۹ شرکت در استان مرکزی موفق به کسب مجوز و تاییدیه محصول دانش‌بنیان شدند

 

۱۱ شرکت‌ فناور برای توسعه دانشگاه پیشگام شدند؛ گزارش گردهمایی هم‌آفرینیمپیاد علمی علوم پایه

 

 

 

 

 

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,سرویس خبری,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری,معاونت سیاستگذاری و توسعه
  • کد خبر : 68276
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت