سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 06 آذر 1400
  • 1398/06/23 - 15:30
  • 1710
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

طرح‌های نوآورانه بومی به نیازهای فناورانه دریایی پاسخ می‌دهد

کارگروه دریایی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف رفع نیازهای کشور، اقدام به حمایت از طرح‌های فناورانه دریایی کرده است. این طرح با کمک شرکت های دانش بنیان و متخصصان داخلی اجرایی می شود.

 

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سرعت بالای نوآوری و معرفی فناوریهای جدید، پیش بینی برای آینده فناوری های دریایی را با چالش جدی روبرو کرده است. فناوری هایی چون هوش مصنوعی، سنسورها و هشداردهنده های وضعی، ارتباطات، امنیت سایبری و مدیریت انرژی و پایداری آن که نیاز به ورود کسب و کارهای نوین با شیوه ای جدید دارد.

کارگروه دریایی ستاد توسعه فناوری های فضایی و توسعه حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با توجه به نقش فناوری سیستم های هوشمند در تحولات آینده صنایع و فعالیت های دریایی، اقدام به حمایت از توسعه فناوری های بومی این حوزه کرده است.

این کارگروه در راستای توسعه فناوری‌های دریایی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی، اساتید و پژوهشگران فعال، در این حوزه اقدام به حمایت از طرح‌های فناورانه کرد. رویکرد این برنامه، رفع نیازهای فناورانه کشور با همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های دریایی است. از جمله برخی از طرح‌های فناورانه موردحمایت در سال جاری می‌توان به رستوران زیرآبی، قایق نجات، شناور الیاف کربن اشاره کرد.حركت مطلوب در هر حوزه ای نیازمند برنامه ای مشخص است. علاوه بر این قوانین حمایتی مبتنی بر منافع ملی نیز می تواند در سرعت بخشیدن و تثبیت حركت توسعه ای موثر باشند. بنابراین در حوزه صنایع دریایی نیز سند جامع توسعه دریایی كشور به عنوان سند بالادستی شاخص دار می تواند راه گشای خوبی باشد. 

هدف کلی آینده نگاری فناوری، شناسایی فناوری هاي عام نوظهوری است که ممکن است منافع اقتصادي و اجتماعی زیادي را در برداشته باشند. با توجه به اینکه فعالیت های دریایی در کشور شامل حوزه های مختلفی است که بعضا ممکن است این حوزه ها با هم ارتباط چندانی نیز نداشته باشند، لذا رشد صنعت دریایی در کشور نیازمند ایجاد همگرایی و هماهنگی بیش تر میان این حوزه ها است که با یک برنامه ریزی جامع و یکپارچه ممکن خواهد بود.

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 46381
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت