سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 04 بهمن 1400
  • 1398/12/05 - 14:06
  • 669
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

مرکز توسعه فناوری‌های توانبخشی از راه دور افتتاح شد

طرح کلان ملی «مرکز فناوری های توانبخشی از راه دور» با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افتتاح شد تا تدوین الگوی فناورانه برای توانبخشی از راه دور بیماران سرعت گیرد.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اجرای این طرح کلان ملی فرصتی برای بیماران فراهم می‌کند تا در خانه با استفاده از فناوری‌های نوین بهبود یابند. بیمار با انجام تمرین‌های توانبخشی در منزل در مسیر درمان قرار می‌گیرد. البته بررسی و نظارت توسط درمانگر از راه دور انجام می‌شود.

همچنین این تمرین‌ها بازی گونه طراحی شده است برای تحقق آن نیز از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و پردازش ماشین بهره برده شده است.

 

کمک به توان‌یابان و بیماران

مزایای راه اندازی این مرکز را باید کاهش رفت و آمد بیمار به کلینیک، مدیریت زمانی جلسات درمان مطابق تمایل کار، پوشش ۶۰ تا ۷۰ درصد فرآیندهای کاردرمانی و بهره گیری از فناوری‌های واقعیت مجازی، بایوفیدبک، بازی‌سازی و سنجش حرکات بدن دانست.

الگوی توسعه روش‌های توانبخشی از راه دور در این مرکز پیاده‌سازی و ارزیابی شده است. همچنین بسته توانبخشی و ارزیابی بیماری پارکینسون به عنوان نخستین محصول مرکز عملیاتی شده است.

 

یک حامی فناور برای سالمندان

اما اهمیت راه اندازی این مرکز چیست؟ در حال حاضر ۶ تا ۷ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند و بر اساس آمارها تا سال ۲۰۵۰ این درصد ۳ برابر می‌شود. پس افزایش سالمندان ، رشد بیماری‌هایی مانند ام اس و پارکینسون را به همراه دارد که نیاز به توانبخشی دارند. پس در این مرکز ابزارها در این زمینه توسعه می‌یابد تا شاهد به کارگیری روش‌های جدید درمانی مبتنی بر فناوری باشیم.

ترویج توانبخشی از راه دور در حوزه بالین یکی از اقداماتی است که مسیر آن با این اقدام هموار می‌شود. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری  از این طرح کلان ملی بازدید کرد.

 

پایان پیام/۲۵

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 49575
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت