سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : جمعه 12 آذر 1400
  • 1398/10/30 - 11:55
  • 769
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا

مصرف انرژی در ساختمان‌ها بهینه می‌شود

مصرف نادرست انرژی مشکلات محیط زیستی بسیاری را ایجاد می‌کند. ساختمان‌ها بیشترین سهم از مصرف انرژی نهایی کشور را (بیش از 35%) در مقایسه با بخش‌های دیگر دارند. پس بهینه‌سازی مصرف انرژی در این بخش و آموزش آن اهمیت زیادی دارد.

حدود 25 تا 27 میلیون ساختمان در کشور وجود دارد و این بخش، بیش از یک سوم انرژی نهایی کشور را مصرف می‌کند. در این راستا توسط مسئولان پروژه بین‌المللی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان همایشی با عنوان «شبکه‌سازی زنجیره تامین فناوری‌های بهینه‌سازی انرژی در ساختمان» برگزار شد.

فرهنگسازی و ایجاد ارتباط سازنده میان فعالان بخش ساختمان شامل سازندگان، شرکت‌های خدمات مهندسی، پیمانکاران، تامین‌کنندگان تجهیزات، مالکان با نهادهای حاکمیتی و مجموعه‌های مردم نهاد و بخش خصوصی هدف از برگزاری این همایش بود تا با این اقدام شاهد مصرف بهینه انرژی در ساختمان‌ها باشیم. چرا که رسیدن به این هدف با تقویت همکاری‌های بین‌بخشی محقق می‌شود.

همچنین از سویی حضور پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا در این حوزه اهمیت دارد زیراعلاوه بر اشتغالزایی بروز ایده‌های نو را به همراه دارد که در این همایش این موضوع مد نظر قرار گرفت.

توسعه صنعت شرکت‌های خدمات انرژی مهم‌ترین اقدام در زمینه بهینه‌سازی انرژی در بخش‌های مختلف از جمله ساختمان است. اگر چه این شرکت‌ها از سال 2006 شروع به فعالیت کرده‌اند، اما تاکنون در این حوزه توفیق زیادی نداشته­ایم. دلیل آن نیز پیچیدگی این مبحث و لزوم برخورداری از کمک‌های دولتی است. می‌توان گفت که با توجه به پایلوت‌هایی که تعیین شده، این پروژه از مهم‌ترین اقداماتی است که تاکنون در بحث بهینه‌سازی انرژی در ساختمان در کشور با رویکرد شرکت‌های خدمات انرژی اجرا شده است.

 

همچنین در این پروژه 29 راهکار برای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان در نظر گرفته شده است که با توجه به شرایط ساختمان قابل پیاده‌سازی هستند. برای مثال با هوشمند‌سازی و معاینه موتورخانه می‌توان تا 25 درصد از اتلاف انرژی در این بخش جلوگیری کرد.

سیستم‌های مدیریت هوشمند در ساختمان با کاربری‌های متفاوت در شهرهای مختلف اجرا شده است و پلتفرم­هایی متنوعی ایجاد شده‌اند که می‌تواند در ثبت و پایش اطلاعات انرژی ساختمان‌ها و در راستای بهینه‌سازی انرژی به ساکنان ساختمان‌ها ارائه شود.

 

کولرهای هیبریدی، سیستم‌های کنترل هوشمند در ساختمان، اپلیکیشن مدیریت انرژی در ساختمان در خصوص سامانه پایش آنلاین مدیریت انرژی در ساختمان تولیدات و محصولات دانش بنیانی هستند که می‌توان در داخل از آنها در این حوزه بهره برد.

 

بر اساس این گزارش، پروژه «اصلاح قوانین بازار؛ بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان» با هدف افزایش کارایی انرژی ساختمان‌های مسکونی و تجاری-اداری فعالیت خود را آغاز کرد. این اقدام گامی برای کاهش انتشار آلاینده­‌های زیست­ است. این پروژه با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF)، برنامه عمران سازمان ملل متحد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی شروع به کار کرد

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 


پایان پیام/25

* پروژه بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط‌ زیست در ساختمان‌ها اجرایی می‌شود

* اولویتها و راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان

* آموزش مصرف بهینه انرژی سرمایه‌گذاری برای آینده کشور است


  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 48819
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت