سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 25 مرداد 1401
  • 1399/07/13 - 13:06
  • 3977
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

پژوهشگران و آزمایشگاه‌های برتر تقدیر شدند؛ ستاری: خدمات بیش از ۱۶هزار تجهیزات پیشرفته به اشتراک گذاشته شد

مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر استفاده کننده از خدمات شبکه آزمایشگاهی و آزمایشگاه‌های منتخب عضو این شبکه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار شد.

ستاری در این مراسم گفت: یکی از اشتباهات حوزه پژوهش این است که محققان برای انجام پژوهش و تحقیق خود، هزینه بخش تجهیزات را در پروژه‌ها به صورت خرید دستگاه لحاظ می‌کنند و عمدتا بخشی شامل دستگاه‌های سنگین می‌شود. همچنین آزمایشگاه‌های مختلف کشور تجهیزات گوناگونی دارند که غالبا استفاده کمی از آنها می‌شود. این خود یکی از مسائل حوزه پژوهش است.

بخش خصوصی ارائه دهنده بیشترین میزان خدمات
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: بنابراین برای رفع این مشکل راه اندازی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی را به صورت جدی پیگیری کردیم. امروز بیش از ۱۶ هزار دستگاه پیشرفته به این شبکه آمده است و بخش خصوصی بیشترین میزان خدمات را در قالب این شبکه ارائه می‌کند.

 رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین بیان کرد: پژوهش توسط محقق انجام می‌شود نه دستگاه و تجهیزات. آنها فقط ابزار هستند که به شکل‌های گوناگون می‌توان تهیه کرد. خریداری کرد یا از سرویس‌هایی که در این زمینه ارائه می شود بهره برد.
ستاری با بیان اینکه امروز شاهد بلوغ این شبکه هستیم، افزود: بیش از صد هزار پژوهشگر و شرکت عضو شبکه هستند. در حال حاضر نیز به اعضای هیات علمی تا سقف 50 درصد تخفیف ارائه می‌شود. حتی اگر این سهمیه را استفاده کردند قابل تمدید است. در نظر داریم با این اقدامات تا جای ممکن هزینه خدمات آزمایشگاهی را کاهش دهیم تا پژوهشگر و محقق ترغیب به استفاده از این خدمات شود. این موضوع خود رشد بخش خصوصی را نیز به همراه دارد.

ارتقا دستگاه‌ها و تجهیزات در حوزه‌های گوناگون

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: همچنین در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌های جدیدی با دانشگاه آزاد اسلامی هستیم تا آزمایشگاه‌های این دانشگاه نیز به شبکه افزوده شوند. یکی از برنامه‌های مهم ما ارتقا دستگاه‌ها و تجهیزات در حوزه‌های گوناگون است که این کار را با تجهیزات پزشکی آغاز کردیم. این اقدام توسعه شرکت‌های دانش بنیان ارائه دهنده این خدمات را به همراه دارد. همچنین اگر به قطعه یا نرم افزاری برای یک دستگاه نیاز باشد دیگر نیاز به واردات آن نداریم و این شرکت‌ها به نوعی بازوی کمکی در شرایط تحریم نیز محسوب می‌شوند.

تامین عدد قابل توجهی از تجهیزات در داخل
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه عدد قابل توجهی از تجهیزات در داخل تامین می‌شود، گفت: شرکت‌های زیادی در این حوزه‌ها به بلوغ رسیده اند. به عنوان مثال حمایت جدی از هنرستان‌های آموزش و پرورش داریم تا از دستگاه‌های ایران ساخت استفاده کنند. در این صورت دانش آموز با دستگاه‌های ایرانی کار می کند که خود نوعی فرهنگسازی است و باعث معرفی نوآوری به دانش آموزان می‌شود. این یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری و وزارت آموزش و پرورش است تا از نمایشگاه ساخت داخل تجهیزات را خریداری کنند.

ستاری همچنین بیان کرد: به صورت جدی بحث حمایت از شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی را دنبال می‌کنیم. علاوه بر تخفیف 50 درصدی اعضای هیات علمی، تخفیفی تا سقف 90 درصد نیز برای محققان ایرانی بازگشته به کشور، اعضای بنیاد ملی نخبگان و محققان سرآمد داریم. این شبکه در حال حاضر بزرگترین خریدار خدمات آزمایشگاهی در سطح کشور است.


عضویت بیش از 700 مجموعه فعال

در ادامه این مراسم رضا اسدی فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی گفت: بیش از 700 مجموعه فعال عضو این شبکه هستند که فعالیت آنها یکی از دلایل مهم شکل گیری شبکه است. همچنین در مرحله بعد حمایت‌های معاونت علمی و فناوری را باید باعث رونق فعالیت‌های شبکه بدانیم.


وی ادامه داد: 720 مجموعه آزمایشگاه عضو شبکه تنوع سازمانی بالایی دارند که 44 درصد از آنها متعلق به بخش خصوصی است که خود نشان از توان بالا در این حوزه دارد. 30 درصد نیز آزمایشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های وزارت علوم هستند و 26 درصد مابقی نیز به سایر بخش‌ها تعلق دارند.

 اسدی فرد با بیان اینکه 16 هزار و 316 تجهیز توسط شبکه به اشتراک گذاشته شده است، افزود: اعضای شبکه در 31 استان و 85 شهر کشور مستقر هستند. امروز نیز 10 آزمایشگاه برتر و 10 پژوهشگری که بیشترین استفاده را برای پیشبرد تحقیقات خود از خدمات آزمایشگاه داشته اند تقدیر می‌شوند.

به گفته مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، از سال 93 تا کنون 340 میلیارد یارانه در قالب تخفیف توسط شبکه ارائه شده است. باشگاه مشتریان شبکه نیز که در سه سال اخیر راه اندازی شده است با ارائه خدمات باعث تسهیل فعالیت های پژوهشی می‌شود. این باشگاه حدود صد هزار عضو دارد و علاوه بر اینکه دسترسی به تجهیزات را سهل تر می‌کند هزینه ها را نیز برای محقق کاهش می‌دهد.


 در ادامه نیز 10 پژوهشگر برتر و 10 آزمایشگاه منتخب با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رضا اسدی فرد رییس شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تقدیر شدند.


گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

 

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,حوزه ریاست,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی,مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان,مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری,امور حقوقی و مجلس,معاونت توسعه مدیریت و جذب سرمایه,معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری,معاونت سیاستگذاری و توسعه
  • کد خبر : 70294

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت