سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 04 بهمن 1400
  • 1398/12/26 - 17:46
  • 671
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
با تولید داروهای زیستی

یک میلیارد دلار کاهش ارزبری را تجربه کردیم

تولید داروهای زیستی در کشور یکی از نقاط پررنگ پیشرفت‌های علمی کشور است. کشوری که در شرایط خاص کنونی توانست از سد تحریم‌ها و کمبودها گذر کند و خود را به لیست کشورهای دارای فناوری‌های پیچیده داروهای زیستی برساند.

 

 

داروهای زیستی که با فناوری‌های پیچیده‌ای تولید می‌شوند و در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج کاربرد دارند. ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این پیشرفت‌ها نقشی اثرگذار دارد و به کاهش یک میلیارد دلاری ارزبری از کشور کمک کرده است.

توانمندی‌های دارویی ایران بسیار بالا است و اوج آن را در در صنعت داروهای بیوتکنولوژی شاهد هستیم، جایی که تقریبا تمامی داروهای دارای ارزبری بالا، در کشور به تولید داخلی رسیده اند.

از حدود 50 داروی ارزبر بیوتک، 22 دارو در سال های گذشته تولید شده که سالانه حدود 1 میلیارد دلار، ارزبری کشور را کاهش می دهند. تولید باقی این لیست نیز از اواخر سال 97 برنامه ریزی شده و تا انتهای سال 98، دانش فنی بیشتر آنها کسب شده و آماده تولید صنعتی می شوند. پیش بینی می شود که این سری از داروها نیز بتوانند در حدود 570 میلیون دلار، ارزبری کشور را در شرایط تحریم کاهش دهند.

در حال حاضر با در نظر گرفتن میزان صادرات و رفع نیازهای بازار داخل، زیست فناوری ایران بین 4/0 تا 5/0 درصد از حجم بازار جهانی زیست فناوری را در اختیار دارد.

چشم انداز ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کسب 3 درصد از بازار جهانی زیست فناوری در افق 1404 یعنی عددی در حدود 20 میلیارد دلار است. راهبرد اصلی ستاد برای رسیدن به این عدد، تمرکز بر حوزه های کلان اقتصادی همچون کشاورزی، دام و طیور، دریا و انرژی است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایام پیام/23

 


 

اخبار مرتبط:

ایران در تولید 22 قلم داروی زیستی خودکفا شد

توانمندی بالای ایران در تولید داروهای زیستی پیشرفته

ایران به قله تولید داروهای زیستی رسید

 


  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر
  • کد خبر : 49977
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت