سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : پنجشنبه 09 تیر 1401
  • 1396/10/09 - 15:13
  • 1364
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری:

یزد به جمع شهرهای فناور و خلاق می پیوندد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به تحولات روز افزون نظام آموزشی عنوان کرد: ساختار نظام آموزشی با سرعتی فزاینده در حال تغییر است، امروزه آموزش محدود به دوران تحصیل نیست و با تعریف شهر خلاق، آموزش فرایندی مستمر و دائمی شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به تحولات روز افزون نظام آموزشی عنوان کرد: ساختار نظام آموزشی با سرعتی فزاینده در حال تغییر است، امروزه آموزش محدود به دوران تحصیل نیست و با تعریف شهر خلاق، آموزش فرایندی مستمر و دائمی شده است.


 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهوری در آیین رونمایی از پروژه های فناورانه  حوزه شهری یزد گفت: وضعیت نوع نگاه به کارکرد و شهرها تحولات جدی شده است و شهرها در آینده نه چندان دور در حوزه های چون آموزش ارزش آفرینی و بروز خلاقیت و نوآوری خواهند داشت.
  ستاری با اشاره به تحولات روز افزون نظام آموزشی عنوان کرد ساختار نظام آموزشی سرعتی فزاینده در حال تغییر است و امروزه آموزش محدود به دوران تحصیل نیست و با تعریف شهر خلاق، آموزش فرایندی مستمر و دائمی شده است.
 وی با بیان اینکه شهرهای خلاق و نوآور بر اساس مدل های نوین آموزشی پایه ریزی می شود افزود: مهمترین ضعف سیستم آموزشی ما این است که با توجه به تمام پیشرفت ها در تربیت دانشجویان وظرفیت استعدادهای برتر نتوانسته است آنطور که باید و شاید نقش و دامنه اثر خود را سرانه تولید ناخالص داخلی به شکلی اثربخش و پررنگ  نشان دهد.
 معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تأکید بر تغییر نگرش عمومی نسبت به کارکرد شهرها گفت: خوشبختانه نگرش  عمومی در شهر یزد کارکرد شهرها در این امر می تواند زمینه ارائه شکلی نوین از خدمات را متناسب با نیازهای جامعه بر   توسط استارتاپ ها و  شرکت های دانش بنیان فراهم کند.
 ستاری، لازمه حرکت شهرها به سوی خلاق شدن در شکل گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری دانشگاه افزود:  نقش آفرینی سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه استارتاپ ها،  تعریف سرمایه گذاری خطرپذیر به‌عنوان راه حمایت از کسب و کارهای نوپا، ایجاد مراکز داوری و شتاب‌دهنده‌ها، دانشگاه ها و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق و تحصیل کرده  برای ایجاد ارزش افزوده و مهمتر از همه عدم دخالت دولت در روند این کسب و کارها  از مهمترین زمینه های شکل گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری به شمار می رود.

 بستری جامع برای ارائه خدمات شهری
 طرح فناوران یزد کارت برای مشارکت مردم بر پایه یک زیرساخت مشترک برنامه ریزی شده است و این سایت بشری ایجاد کرده است تا با مشارکت شهروندان، خدمات گوناگون  شهری در دانشگاه جامع واحد کارآمد ارائه شود.
این طرح زیرساختی برپایه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که می توانند با استفاده از آن به صورت گسترده از خدمات  بهره مند شوند.  از جمله مهمترین مزایای  یزدکارت می توان به کاهش اتلاف وقت شهروندان در پرداخت هزینه خدمات خرد و کلان شهری مانند کرایه اتوبوس، تاکسی ها پارکینگ های درون شهری و برون شهری و  دیگر مراکز شهروندی همچون فرهنگسراها و مراکز تفریحی شهر اشاره کرد.
سامانه جامع شهربین، یکی دیگر از طرح های رونمایی شده در این مراسم بود  که به منظور حل مشکلات شهروندی با مشارکت شهروندان در اطلاعات و طراحی شده است.

کمک به رشد فعالیت های دانش بنیان با توافق سه نهاد اثرگذار
در ادامه این مراسم و با امضای توافق نامه همکاری سه جانبه راه اندازی مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهر یزد میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهرداری و پارک علم و فناوری یزد منعقد شد.

این توافق نامه سه جانبه، با هدف تسری فناوری های نوین در شهرداری،  توسط محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری، مهدی جمالی نژاد شهردار و داریوش پورسراجیان رئیس پارک علم و فناوری یزد امضا شد.
براساس این توافق نامه، راه اندازی مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری شهرداری یزد که در این توافق نامه مرکز نامیده می شود در دستور کار حمایتی و مشارکتی این سه نهاد قرار می گیرد.
  راه اندازی مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری با استفاده از فضا، امکانات پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی و اطلاع رسانی و خدمات پشتیبانی پارک و شهرداری یزد به منظور تولید، توسعه و انتقال فناوری و نهادینه سازی و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان مورد نیاز شهر یزد از محورهای توافق نامه یادشده است.
 
پایان پیام/24

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 30240
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت