سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 24 مرداد 1401
  • 1397/05/28 - 13:33
  • 1111
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
فقیهی در نخستین کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند 2018 :

باید به سمت شهروند هوشمند حرکت کنیم

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، حرکت به سمت شهروند هوشمند را از برنامه‌های مهم و اساسی خواند و گفت: شهر باید محلی برای آموزش و تعلیم باشد، تا مردم بر اساس آن بتوانند به توانمندی‌های خود دامن زنند.دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، حرکت به سمت شهروند هوشمند را از برنامه‌های مهم و اساسی خواند و گفت: شهر باید محلی برای آموزش و تعلیم باشد، تا مردم بر اساس آن بتوانند به توانمندی‌های خود دامن زنند. 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی در نخستین کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند 2018 ، تنها راه‌حل توسعه شهر هوشمند، را پرداختن به اکوسیستم استارتاپی در کشور خواند و گفت: در مسیر حرکت به سمت شهر هوشمند ، شهرداری‌ها، نهادهای بزرگ و حتی اپراتورها تنها می‌توانند به‌عنوان تهیه  یک زیرساخت وارد عمل شوند و راه‌کار اصلی  توسعه شهر هوشمند،  تنها درگرو توسعه استارت آپ های شهر هوشمند است. 

فقیهی بابیان اینکه محیط زندگی ما می‌بایست متناسب با تحول دیجیتال باشد اظهار کرد: بحث حرکت به سمت شهر هوشمند در حال حاضر به‌عنوان یک‌ترند جدید در دنیا مطرح است و بحث حمل‌ونقل یکی دیگر از ابعاد است که باید به سمت هوشمندی برود، بحث اقتصاد و شهروند هوشمند هم بسیار مهم است.
وی در ادامه با اشاره به ایفاگری نقش مردم در این چرخه افزود:  مردم هم باید خودشان را توانمند کند و غیرازاینکه کنش پذیر هستند کنش گر هم باشند و با اقداماتی که انجام می‌دهند تحولات را در شهرشان ایجاد کنند،  لذا برای این تحولات نیازمند محیط جدید و اکوسیستم هستیم راهکار توسعه شهر هوشمند توسعه استار تاپ‌های شهر هوشمند است.
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی در ادامه با اشاره به نقش دولت در اکوسیستم استارت اپی بیان کرد: در فضای توسعه‌ای‌ می‌بایست ایده‌ها و استارت آپ های فعال شناسایی شود تا درنهایت بتوانند به  بازار خود را در فضای رقابتی دست یابند و در این مسیر   و دولت در نقش صرفاً تسهیل‌کننده می‌تواند وارد شود، به این منظور که اگر دولت فضای کاری را باز کند مردم خودشان راه را باز می‌کنند و درنهایت مشارکت مردم هم بیشتر شود.
وی افزود: نباید نیازمند هیچ‌گونه کمک از طرف دولت باشیم، اگر دولت نقش تسهیل‌کننده داشته باشد می‌توانیم نقشی برای دولت در این زمینه هم داشته باشیم.
وی با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد:ازآنجاکه حمایت از  نوآوری در دانشگاه‌ها، سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را ضروری است،  حمایت‌های این معاونت  باعث شده بخشی از سرمایه‌گذاران خارجی به این مقوله ورود پیدا کنند. اکنون خیلی از شرکت‌های بزرگ در کشو در حوزه اقتصاد دیجیتال فعالیت دارند.
وی تصریح کرد: ما برنامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان راداریم و 3 هزار و 500 شرکت دانش‌بنیان از تسهیلات مشخص‌شده استفاده می‌کنند، معافیت از سربازی، معافیت مالیاتی و چندین موردحمایت از این شرکت‌ها را انجام داده‌ایم.
فقیهی ادامه داد: سه مرکز نوآوری را پیش‌بینی کرده‌ایم و امیدواریم با حمایت از رساله‌های دکتری بتوانیم نیروی انسانی آن‌ها با مشارکت بخش خصوصی تأمین شود و کسب‌وکارهایی را شکل دهیم.
پایان پیام/32

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 36916
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت