سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : دوشنبه 04 بهمن 1400
  • 1399/08/20 - 08:36
  • 837
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

فرآوری پسته با دستگاه‌های ایران ساخت بهینه شد

شرکتی دانش‌بنیان در دل کویر ایران ایجاد شد تا طراحی و ساخت ماشین‌آلات فرآوری پسته را به نتیجه برساند. در این مسیر هم انواع ماشین‌آلات و تجهیزات مختلف کاربردی در این عرصه را بومی‌سازی کرد.

سال 76 بود که شرکت صنایع ممتازان کرمان راه‌اندازی شد. شرکتی که طراحی و ساخت ماشین‌آلات فرآوری پسته به صورت اتوماتیک را در دستور کاری خود قرار داده بود. این شرکت در طی این چند سال، دستگاه‌های مختلفی برای افزایش بهره‌وری برداشت پسته طراحی و تولید کرد.

به گفته حسین شهسواری مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، صنایع ممتازان دو مرحله ساخت ماشین‌آلات خود را توسعه و ایده‌ها و اختراعات متعددی را در زمینه ماشین‌آلات فرآوری پسته ارائه داد و تاکنون چند گواهی ثبت اختراع در این زمینه به ثبت رسانده است.

او می‌گوید: دستگاه‌های «جداسازی خوشه و برگ از پسته»، «دانه‌کن پسته برای پوست‌گیری راحت‌تر»، «پوست‌گیری پسته تازه»، «جداسازی پسته‌های پوک، پوست و خرده خوشه‌های سبک»، «تبخیرکن رطوبت سطحی پسته»، «جداسازی پسته پوست نشده از پسته پوست شده» و غیره از جمله محصولات دانش‌بنیان ما است.

این فعال فناور ادامه می‌دهد: «طراحی و تولید دستگاه جداسازی گرد و خاک و ذرات داخل پسته»، «جداسازی پسته‌های ریز و نامرغوب»، «دستگاه تامین هوای گرم برای دستگاه‌های رطوبت‌گیر»، «خشک‌کن و برشته‌کن پسته»، «جداسازی پسته‌های خندان از دهان بسته» و «دستگاه تولید ماشین باد در فصل‌هایی که خطر سرمازدگی وجود دارد» از دیگر محصولات دانش‌بنیان شرکت است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان
  • کد خبر : 70958

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت